Postřik na rajčata, který zničí plísně na plodech i na rostlinách: Použít lze i preventivně

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 12.07.2023 05:00
rajčata

Pokud pěstujete rajčata, jistě chcete sklízet bohatou úrodu. I když se říká, že jsou rajčata nenáročná na péči, bohužel ani jim se choroby a škůdci nevyhýbají.

Mezi nejčastější chorobu, která se na rajčatech objevuje, je plíseň. Ta je však bohužel nemilosrdná. Pokud nezasáhnete včas, dokáže zničit celou úrodu. Vůbec nejlepší je, když proti plísni bojujete preventivně. Jaký postřik spolehlivě funguje na plíseň rajčat, a to jak na plodech, tak i na rostlinách? Pokud nechcete kupovat chemické postřiky, lze sáhnout po těch, které si připravíte z domácích surovin.

Plíseň na rajčatech

Plísňové onemocnění se nejčastěji projevuje na listech rostlin. Všimnout si můžete tmavých skvrn, které se rozšiřují. Listy následně chřadnou až úplně uschnou. Nutno dodat, že se plíseň u listů nezastaví a pokračuje dál i na plody. Ty hnědnou, měknou a nakonec usychají. Tyto příznaky se nejčastěji projevují u plísně zvané Phytophthora infestans neboli plísně bramborové. V našich podmínkách se také často objevuje plíseň šedá, u které je typický šedý povlak. Pokud zahlédnete zmíněné příznaky, na nic nečekejte a jednejte téměř okamžitě, neboť se mohou rozšířit i na další rostliny.

přeslička

Vhodné bude, abyste rostliny před plísněmi chránili preventivně. Rajčata nikdy nesázejte vedle brambor nebo cuket. Nezapomínejte na dostatečný rozestup mezi jednotlivými rostlinami, zálivku nalévejte přímo ke kořenům, nikoli na list. Určitě také nezapomínejte na pravidelnou výživu, která zajistí lepší odolnost vůči škůdcům a chorobám.

Postřik na plíseň

Velice účinný je postřik připravený z česneku a přesličky. Aplikovat jej můžete jako prevenci, ale také jako pomoc při prvních projevech tohoto houbového onemocnění. Určitě na nic nečekejte, a pokud jste zaznamenali projevy, namíchejte postřik co nejdříve. Pozor si dávejte na listy, které mohou vypadat jako spálené od slunce.

česnek

Připravte si jednu palici česneku, oloupejte ji, prolisujte a nasypte do dvou litrů odstáté nebo dešťové vody. Nyní si připravte tři hrsti čerstvé přesličky a přelijte ji jedním litrem vroucí vody. Česnek i přesličku nechte macerovat do druhého dne. Po uplynulé době obě suroviny přelijte přes gázu nebo jemné síto, nalijte dohromady a zřeďte s dvěma litry dešťové vody.

Mohlo by Vás zajímat

Orchidej
publikováno 13. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Pěstujte krásky pralesů, pořiďte si exotické orchideje, které zvládne pěstovat i začátečník

Muškáty
publikováno 15. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Nejlepší hnojivo na muškáty a několik rad, díky kterým vám budou bohatě kvést až do podzimu

Úklid
publikováno 15. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Neuvěřitelné, co dokáže peroxid vodíku. 3 tipy, kde ho využít a kde ho raději nepoužívat

zavřít reklamu
×
Reklama