Účinný postřik na molice, který ochrání vaši úrodu a okrasné rostliny

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 22.06.2023 05:00
molice

Molice jsou postrachem zahrad. Podobně jako svilušky nebo mšice. Proto, jakmile zaznamenáte jejich výskyt, měli byste proti nim okamžitě zasáhnout.

Tyto nenápadné bílé mušky sice nejdou skoro vůbec vidět, ale umí napáchat pořádné škody. Společně se svými larvami sají mízu z rostlin paprik, rajčat, okurek, malin, okrasných rostlin a dalších. Abyste se jich efektivně zbavili, nemusíte okamžitě letět do obchodu pro insekticid, který je vyhubí. Poradíte si i se surovinami, které najdete doma. Které z nich pomohou na molice?

Braňte rostliny před molicemi preventivně

Máte dvě možnosti, jak spolehlivě poznat, že se na vašich rostlinách nachází molice. Jednou z možností je zatřesení s rostlinou. Pokud vyletí houf bílých mušek, jedná se o molice. Dále můžete zkontrolovat spodní části listů, zde je jejich oblíbené útočiště. Pokud ale nezasáhnete včas, rostlina zežloutne a postupně uhyne. Co se týká preventivního opatření, veškeré rostliny pěstujte tak, aby nebyly ve zbytečně vlhkém prostředí. Zálivku jim dopřejte tak akorát a v blízkosti úrody zavěste žluté lepivé desky, které molice přilákají a ony se na ně nalepí. Během vegetace je také vhodné mírně prokypřovat půdu. A jaký postřik na molice funguje?

česnek

Postřik z česneku

Postřik z česneku je velkým pomocníkem, na který nedá dopustit mnoho pěstitelů, a my také ne. Pomáhá v boji proti mšicím, ale také proti molicím. Navíc dokáže rostliny rajčat či okurek zbavit plísní. Připravte si 100 gramů česneku a 4 litry vody. Česnek rozdrťte, nastrouhejte či prolisujte a zalijte ho vodou. Takto připravenou tekutinu odložte na tmavé a chladné místo, kde necháte česnek po dobu 24 hodin louhovat. Po uplynulé době přelijte tekutinu do lahve s rozprašovačem a aplikujte na molice. Aplikujte jednou týdně, a to do vymizení příznaků.

Chilli nebo tabák

O tabákovém postřiku na mšice jsme již psali. Mimo mšic pomůže však také s molicemi. Připravte si sto gramů tabáku a nasypte jej do hrnce, ve kterém máte jeden litr vody. Poté obsah nechte hodinu probublávat. Jakmile voda vychladne, přeceďte ji a aplikujte na rostliny. Velmi podobně také působí postřik z chilli. Díky obsaženému kapsaicinu nebudou mít molice ani jejich larvy šanci.

Tabák

Pokud nemáte čerstvé papričky, což teď s největší pravděpodobností moc lidí mít nebude, použít můžete sušené z minulého roku či běžné chilli ve formě koření. V případě, že sušené papričky máte, vezměte si jich alespoň šest a rozdrťte je v hmoždíři, na prkénku či v mixéru a poté je nasypte do sklenice (350 ml) a dolijte nejlépe dešťovou vodou. Jestliže nemáte sušené papričky, bude vám stačit jedna vrchovatá lžíce sypké verze. Dále postupujte stejně, jako s celými plody. Nechte dva dny louhovat, přeceďte, přilijte pár kapek jemného mýdla a aplikujte na rostliny.

Mohlo by Vás zajímat

Muškáty
publikováno 15. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Nejlepší hnojivo na muškáty a několik rad, díky kterým vám budou bohatě kvést až do podzimu

Zámek Jezeří
publikováno 12. 5. 2024 autor Petr Dostál

Zámek Jezeří: Na rozhraní dvou světů

Myrta
publikováno 11. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Myrta přináší štěstí a lásku, jak ji pěstovat, aby bohatě kvetla a nepochutnávali se na ní škůdci?

zavřít reklamu
×
Reklama