Starý chléb, ze kterého již nelze připravit topinky, můžete efektivně využít v domácnosti

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 27.07.2023 04:00
chléb

Často se stává, že vám doma zbyde chléb, který ztvrdne a nelze jej použít ani na topinky? Nevyhazujte ho, můžete jej ještě využít, ale jak?

Občas se stane, že zbyde chléb, který nestihneme zkonzumovat. Pokud nemáte králíky či dobytek, kterým byste tvrdý chléb mohli dát, využijte ho v domácnosti či na zahradě. Věděli jste, že ze starého pečiva připravíte výživné hnojivo pro okurky a rajčata? Ale také pro růže, muškáty a další? Jak tedy staré pečivo efektivně využít?

Proč je hnojivo z pečiva tak výživné

Podobně, jak funguje hnojivo z droždí, funguje také hnojivo ze starého pečiva. Rostlinám dodá vitamíny skupiny B, fosfor, draslík, dusík, zinek a hořčík. Kvasinky obsažené v pečivu pomohou k vývinu silného kořenového systému. A navíc jim pomůže lépe odolávat škůdcům a různým chorobám. Je také známo, že hnojivo z pečiva dodá zelenině výraznější chuť. S čímž souhlasíme, neboť hnojiva z anorganických solí nejen degradují půdu, ale při dlouhodobém používání kvůli nim zelenina ztrácí svou lahodnou a výraznou chuť. 

Jak připravit hnojivo pro rostliny na zahradě

Příprava tohoto hnojiva je velice jednoduchá. Vezměte si plastovou nádobu nebo kýbl a naplňte ho do půlky či do dvou třetin starým chlebem. Pozor ale, chléb nesmí být plesnivý! Zalijte ho trochou vody a chvíli počkejte, až pečivo změkne tak, abyste jej mohli pomocí šťouchadla co nejvíce rozmačkat. Poté dopusťte vodu. Pokud máte zaplněnou půlku nádoby, přidejte vodu až po okraj. Pokud jen do dvou třetin, dolijte vodu do tři čtvrtě nádoby. 

chléb

Poté přiklopte a nechte tři dny, nejlépe však pět dnů kvasit. Kýbl by měl být umístěný na slunci. Po uplynulé době hnojivo přeceďte a zřeďte s odstátou či dešťovou vodou v poměru 1:2. Zeleninu přihnojujeme jednou za 14 dní, a to až do doby sklizně. Růže, muškáty a jiné, přihnojujeme až do odkvětu. Za takové hnojivo vám budou vděčné okurky, ale také rajčata a papriky. 

Hnojivo pro rostliny v interiéru

Stejně tak, jak blahodárně působí hnojivo ze starého chleba na rostliny na zahradě, působí také na rostliny v domácnosti. Stačí jen převařit dva litry vody, nechat ji vychladnout a poté vložit sto gramů starého chleba. Nechte odstát do druhého dne. Následně přeceďte přes gázu či jemné síto a každý týden dopřejte rostlinám tři polévkové lžíce hnojiva v zálivce. Množství na přípravu hnojiva můžete o půlku snížit, záleží na tom, kolik máte květin. Navíc hnojivo, které zbyde, můžete týden skladovat v lednici.    

Mohlo by Vás zajímat

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

Kuchyň
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak odstranit mastnotu a mastný prach v kuchyni? S ověřenými triky to bude jednoduché a rychlé

Zamiokulkas
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak množit zamiokulkas, abychom měli více rostlin, které přitahují peníze a ženské štěstí

zavřít reklamu
×
Reklama