Jak vyřešit vadnutí okurek, abyste nepřišli o část úrody

autor Nikola Klementová publikováno 27.07.2023 05:00
okurky

Okurky pomalu zrají, dokonce už jste si na některých z nich také pochutnali, ale poslední dobou si všímáte, že rostliny začínají usychat? Zkuste tento problém zachránit jednoduchými způsoby, abyste nepřišli o část úrody.

V případě, že chcete mít co největší úrodu a zdravé rostliny, nemusíte kupovat drahá hnojiva a jiné přípravky z obchodu. Bohatě si vystačíte s tím, co vám nabídne zahrada či domácnost. Navíc chemická hnojiva zdraví nepřispívají. Pokud listy okurek žloutnou a vadnou, připravili jsme pro vás několik možných příčin, ale také to, jak žloutnutí zabránit. 

Proč listy okurek žloutnou

Důvodů, proč listy okurek vadnou a žloutnou, může být více. Jedním z důvodů je, že rostliny nemají dostatek světla. V takovém případě stačí žluté listy odříznout, vyhodit a prořezat další, které si navzájem stíní. Dalším důvodem může být nesprávná zálivka. Buď rostlinám dopřáváte nadbytek zálivky, nebo naopak málo zálivky. 

list okurky

Třetím důvodem může být nedostatek živin či houbové onemocnění, které dokáže úrodu zdecimovat. Pozor si však dávejte i na mšice a svilušky. Raději důkladně prohlédněte spodní strany listů. V případě, že okurky napadly škůdci, zabraňte jim účinným postřikem. V dalším případě, kdy mají nedostatek živin, poskytněte jim správné hnojení. Ať už okraje listů žloutnou a zasychají, mají jasně zelené žilkování či žloutnou mladé listy rostlin, zachraňte je výživou.

Čím okurky hnojit

Ideálním hnojivem pro okurky bude droždí. Rozmíchejte čtyři kostky droždí v jednom litru vlažné vody a hnojivo nechte na 24 hodin odstát. Poté jej smíchejte s pěti litry vody a aplikujte na předem zvlhčenou půdu. Hnojivo rostlinám dopřejte jednou týdně. Další možností, jak potlačit žloutnutí listů okurek a preventivně bojovat proti škůdcům, je postřik z mléka, vody a jódu. 

droždí

Smíchejte dva litry mléka, 15 kapek jódu a 10 litrů dešťové vody. Tekutinu přelijte do lahve s rozprašovačem a aplikujte na listy i ze spodní strany. V případě žlutých okurek nanášejte každé tři dny. Při zlepšení stavu aplikujte jednou týdně jako prevenci.     

Mohlo by Vás zajímat

Vaření
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd: Několik levných inspirací na celý pracovní týden

Tesla Cybertruck
publikováno 15. 2. 2024 autor Jan Nováček

Tesla Cybertruck rezne před očima: Dle slov majitelů začínají Tesly po dešti rezivět

Křečové žíly
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Zbavte se křečových žil, bolestí a zánětu přírodní cestou. Vyzkoušejte tipy a rady babky bylinkářky

zavřít reklamu
×
Reklama