2 ověřené a přirozené způsoby, jak zbavit listy okurek plísně

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 24.07.2023 01:00
okurky

Čím dál více lidí se snaží vypěstovat svou vlastní zeleninu, která bude bez pesticidů a plná významných látek pro náš organismus. Jak ale bojovat s plísněmi, které se objeví na listech okurek?

Domácí zelenina je vždy ta nejlepší, o tom nikdo nepochybuje. Ovšem, i když se rostlinám snažíme dodat vše, co potřebují, a to od zalévání, které nesmíme aplikovat na list, zaštipování až po správné hnojení poskytované po celou vegetační dobu, se plísně mohou objevit. Na listech okurek se nejčastěji vyskytuje houbové onemocnění zvané padlí, kterému se daří ve vlhkém a teplém prostředí. Pokud plíseň zasáhla i vaše okurky, máme pro vás dvě řešení, jak úrodu zachránit.

Ochrana okurek před plísní

Padlí se řadí mezi houbové onemocnění, tedy parazitickou houbu, která napadá rostliny, a to nejen okurek. Daří se mu ve vlhkém a teplém prostředí a bohužel mimo rostlin, může také zničit plody. Padlí nejčastěji postihuje okurky, rybíz, angrešt, cukety, melouny a mnoho dalších. Jedná se tedy o velmi obávané onemocnění, které by mělo být okamžitě řešeno. Jak tedy účinně bojovat proti plísni?

Jak úrodu okurek ochránit

Mezi velmi účinné domácí prostředky, které zatočí s plísní, patří česnekový postřik. Obsahuje velké množství síry a skvěle působí jako přírodní fungicid. Na účinný postřik proti plísni si připravte osm stroužků česneku, dvacet mililitrů oleje a dvacet mililitrů čistého alkoholu. Česnek rozdrťte a smíchejte s tekutinami. Druhý den sceďte přes jemné síto a scezený česnek ještě jednou přelijte vroucí vodou, přibližně třemi deci.

česnek

Nechte jeden den odstát a druhý den sceďte. Česnekovou vodu smíchejte s olejem a alkoholem a přidejte pár kapek jemného mýdla a čtyři litry vody. Vše společně promíchejte a aplikujte na postižená místa. Postup opakujte po třech dnech, a to do vymizení příznaků.

S plísněmi pomůže Pythium oligandrum

Tato takzvaná chytrá houba neboli mikroparazit, napadá fytopatogenní houby a plísně. Díky jeho chytrým vlastnostem dokáže vniknout do vláken hub, ze kterých získává živiny a zůstane tam tak dlouho, dokud je zcela nezahubí. Jakmile vyčerpá všechny živiny, neumírá, ale čeká na další potravu. Mezi tím však ale žije v jedné symbióze s kořenovým systémem rostliny a chrání je před houbovým onemocněním. Tuto houbu můžeme sehnat ve formě smáčitelného prášku. Pět gramů prášku vystačí na deset litrů vody. Určitě jej neaplikujte s tekutými hnojivy nebo pesticidy.

Mohlo by Vás zajímat

Mšice
publikováno 17. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Likvidujte mšice jako naše babičky: Účinný postřik, který si poradí se škůdci na rybízu i na sazenicích

Oybin
publikováno 15. 5. 2024 autor Aleš Mohr

Výlet parní lokomotivou na německý hrad Oybin

Rajčata
publikováno 10. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Efektivní pěstování rajčat, které zajistí maximální úrodu. Jak postupovat správně?

zavřít reklamu
×
Reklama