Proč zahnívají špičky cuket a jak tomuto problému co nejrychleji zabránit

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 03.08.2023 05:00
cukety

Každý rok není stejný. Někdy je výnos obrovský, jindy se nedaří. Pokud máte rostliny vzrostlé a krásné, ale trápí vás zahnívající cukety, zjistěte, co zahnívání způsobuje.

Zahnívání špiček cuket je poměrně časté. Bohužel také velmi nepříjemné a dokáže nás naštvat. Co tedy stojí za tímto problémem? A jak jej efektivně vyřešit, abyste nepřicházeli o bohatou úrodu vynikajících cuket, ale naopak, abyste se těšili ze šťavnatých plodů? Mnohdy je důvod velmi prostý, který lze jednoduše vyřešit.

Proč cukety zahnívají

Obecně lze říci, že cukety nemají rády vysokou vzdušnou vlhkost, proto se nedoporučují pěstovat ve skleníku, ale na záhonu. Někdy se může stát, že samičí květ, který se nachází na špičce plodu, začne kvůli vlhkosti zahnívat, a tím pádem začne hnít i plod. Za sucha se tento problém objeví jen zřídka, nebo vůbec.

květy cuket

Pokud však plody leží na zemině, působením vlhka od zálivky či deště, mohou zahnívat. Z toho důvodu je vhodné, abyste plody podložili. Podložku zvolte takovou, která do sebe nenasákne vlhkost, pak byste si moc nepomohli. Určitě také nenechávejte plody zbytečně dlouho na rostlině. Pokud milujete cuketky na gril, vynikající jsou takové, které dosahují délky 15 centimetrů. Na řízky a další je nechte vyrůst do 20-25 centimetrů.

Když neprobíhá dostatečné opylení

Všichni víme, že cukety vytváří dva typy květů – jedním z nich je samičí květ, který roste na špičkách cuket. Druhým z nich je samčí, který vyrůstá z dlouhých stopek. Samčí květy nesou pyl, který je potřeba dostat na samičí květ. Běžně cuketám pomáhá medonosný hmyz, který pyl přenese z květu na květ. Bohužel se může stát, že je vlhké či chladné počasí a medonosný hmyz k nám nepřilétne.

květy cuket

Nejlepším řešením je, abyste květy opylovaly sami, nebo můžete počkat, až si příroda poradí sama. Přesněji řečeno, cukety rostoucí ze špatně opylených květů se dál nevyvíjí a zahnívají či zasychají velmi malé. Někdy se však také může přihodit, že se plody začnou tvořit i na samčích květech, ale i ty okamžitě odumírají. Pokud se rozhodnete pro ruční opylení, vezměte si vatovou tyčinku nebo jemný štěteček a pyl přeneste ze samčího do samičího květu.

Mohlo by Vás zajímat

Kopr
publikováno 14. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se zbavit mšic na kopru: Pomohou ověřené metody, které spolehlivě fungují

Tesla
publikováno 16. 5. 2024 autor David Vanda

Tesla posílá průlomovou technologii gigacastingu k šípku

Plitvická jezera
publikováno 16. 5. 2024 autor Petr Dostál

Plitvická jezera: Kdy se do Národního parku vydat bez davů turistů a několik dalších užitečných tipů

zavřít reklamu
×
Reklama