Nyní dopřejte vánočnímu kaktusu správnou péči, aby vás na Vánoce odměnil spoustou květů

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 12.08.2023 05:00
vánoční kaktus

Vánoční kaktus patří k tradičním rostlinám, které o vánočních svátcích zdobí nejednu domácnost. Co pro něj nyní udělat, aby vás o svátcích potěšil nádhernými květy?

Zimní období se nese ve znamení odpočinku pro mnoho rostlin. Naopak je tomu ale u vánočních kaktusů, které v zimním období kvetou půvabnými květy. Jedná se o sukulent a svůj název si vysloužil především proto, protože kvete na Vánoce. Pokud si tato rostlina získala i vaše srdce, dopřejte jí péči, po které vás odmění překrásnými květy v různých barvách. Například v růžové, fialové, bílé či červené.   

Symbolika vánočního kaktusu

Dřívě měl dobře zakořeněný řízekvánočního kaktusu, se kterým odcházely děvčata se svým novomanželem, symbolizovat dobré manželství. Existuje však další legenda, která se s rostlinou pojí. A tou je, že vánoční kaktus poprvé vykvetl díky jednomu chudému dítěti, které se modlilo za zázrak. Bůh přání vyslyšel a seslal květy zatím nekvetoucímu kaktusu. Dodnes však lidé věří v to, že pokud kaktus na Vánoce vykvete, v dalším roce se vám splní přání, které si tolik přejete. 

Co dělat, aby kaktus vykvetl

I když se vánoční kaktusy v našich domácnostech příjemně zabydlely, pochází z Brazílie, kde rostou v pralesech v korunách stromů. Proto je vhodné, abyste je v letním období umístili ven, ale ne na přímé slunce. Rostlina tak zesílí a vyroste. Zhruba v polovině srpna bude vhodné, abyste rostlinu umístili zpět do domácnosti a nejlépe do chladnějšího koutu, kde je rozptýlené světlo. Určitě ne na přímé slunce, neboť by sluneční paprsky popálily listy. 

vánoční kaktus

Pokud takové místo v domácnosti nenajdete, lze jej umístit na severní parapet. Co se týká zálivky, od března do konce srpna by se měl zalévat a přihnojovat každých 14 dnů. Od září do listopadu však bude vhodné, abyste zálivku omezili, hnojení vynechali a nechali rostlinu odpočívat na místě, kde teploty dosahují maximálně 12 až 18 °C. Koncem listopadu již můžete zahlédnout první zárodky poupat. V této době přijde nejvhodnější čas, kdy byste měli rostlinu přestěhovat na teplejší místo (ale pozor, teplota nesmí překročit 20 °C) a zalévat ji. Jakmile poupata začnou kvést, každých 14 dnů do zálivky přidávejte trochu speciálního hnojiva pro kaktusy bez obsahu vápníku.    

Mohlo by Vás zajímat

Kaki
publikováno 27. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Vypěstujte si kaki, které zpomaluje stárnutí a pomáhá při diabetu: Pěstování není složité

Zahrada
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tato letnička by na zahradě neměla chybět. Je zdravá, bezúdržbová a brzy bude čas na její výsev

Demence
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se vyhnout demenci a co dělat pro mozek, aby zdravě fungoval do vysokého věku

zavřít reklamu
×
Reklama