Srpnový výsev zeleniny: Co nyní zamíří do země, sklidíte již na podzim

autor Petr Dostál publikováno 29.08.2023 06:45
výsev v srpnu

Nezapomeňte, že i srpen je ideální měsíc pro další výsev. Jakou zeleninu nyní vysázet, abyste se z její chuti těšili i na podzim? Výběr je opravdu široký.

Srpnové záhony po sklizni zeleniny nabízí mnoho volného místa. Proto je konec léta ideální příležitostí pro vysévání semen a následnou sklizeň dalších křupavých lístků nebo šťavnatých plodů různých druhů zeleniny, které představují cennou zásobárnu plnohodnotných živin. V tomto článku se dozvíte, které druhy jsou pro výsev v tomto období nejvhodnější a jakým způsobem při setí postupovat.

Vynikající roketa a rukola

Tato zelenina je pro výsev na konci srpna naprosto ideální, během krátké doby po výsevu (4 až 5 týdnů) můžete začít sklízet mírně nahořklé, ale vitamíny, hořčíkem a chlorofylem doslova nabité křehké šťavnaté lístky, které jsou vhodné do zeleninových salátů, ale také pro tepelnou úpravu. Vysévejte do vlhké prokypřené půdy do řádků o vzdálenosti 20 centimetrů. Pokud chcete mít jistotu, že nebudou malé rostlinky po vyklíčení napadené škůdci, natáhněte přes záhon netkanou textilii. 

rukola

Ředkev a vodnice  

Dobrou volbou pro výsev ředkve na konci srpna je typ Daikon. Vysévejte ji ve sponu 40 x 40 centimetrů po několika semenech, vzešlé sazenice přesazujte po jedné rostlině. Také vodnice je dalším druhem zeleniny vhodné pro výsev tomto období. Roste velmi rychle, ke sklizni dochází 30 až 70 dní po výsevu. Plody ve tvaru plochých kulovitých bulev jsou určeny jak k přímé konzumaci, tak i ke skladování. Jsou šťavnaté a mohou se pochlubit jemnou delikátní chutí podobnou kedlubně nebo ředkvičce.

Špenát a bylinky 

Vítaný doplněk do jídelníčku nabízí také špenát, vysévejte od poloviny srpna do řádků vzdálených 20 centimetrů, a to do hloubky 2 až 3 centimetry. V sušším období dbejte na pravidelnou zálivku. První lístky této chutné zeleniny můžete začít sbírat již po 30 dnech. Co se týče bylinek, vyséváme kopr, kerblík nebo listový koriandr. U koriandru doporučujeme, abyste se poradili s prodejci semen, vybírejte odrůdu s pozdnějším květenstvím.

 

Mohlo by Vás zajímat

Algarve
publikováno 16. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Kam v zimě za sluníčkem a teplem? Algarve jasná volba

Žemlovka
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Večeře za pár korun: Inspirace na celý pracovní týden, která se hodí

Geely Yuanjing X6
publikováno 15. 2. 2024 autor Petr Dostál

Otřesou čínské automobilky evropským trhem?

zavřít reklamu
×
Reklama