Funkční postřik z kurkumy zbaví zeleninu, rostliny a půdu plísní: Správné použití je ale zásadní

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 05.09.2023 06:29
kurkuma

Kurkuma patří mezi oblíbené koření, které nechybí ve většině domácností. Její zdravotní přínosy jsou opravdu široké, ale málo z nás ví, že je tento zlatý zázrak přínosem i pro rostliny.

Kurkuma neboli indický šafrán je vynikající koření, které se hodí do těstovin, ale také na maso. Má silné antiseptické účinky, podporuje imunitní systém, bojuje s volnými radikály v těle, působí protizánětlivě a podporuje činnost mozku. Mimo toho, že kurkuma prospěje nám, nabízí také řadu benefitů pro zahradu. Umí rostliny bránit před plísněmi, ale také před škůdci. Jak správně využít kurkumu na zahradě?

Kurkuma si poradí s plísněmi

Cukety, dýně a mnoho dalších druhů zeleniny trápí zákeřné padlí. Jedná se o plísňové onemocnění, které není radno podceňovat, neboť může zničit celou úrodu. Abyste jeho šíření zastavili a odstranili potíže, spolehlivě vám pomůže obyčejná kurkuma, kterou seženete za pár korun v potravinách. 

kurkuma

K tomuto kroku smíchejte čtvrt šálku kurkumy a půl šálku popela. Obě suroviny smíchejte a ihned ráno, kdy jsou rostliny ještě mokré od rosy, nasypte suroviny na listy. Lze také využít postřik z kurkumy jako prevenci a ochranu před vznikem plísní. Stačí smíchat 50 gramů kurkumy a 2,5 litru odstáté nebo dešťové vody. Postřik nanášejte nejlépe večer.  

Fungicid pro půdu

Kurkuma také spolehlivě zničí plísně v půdě. Ovšem použít ji můžete preventivně, a to velmi jednoduše. Stačí, když půdu posypete kurkumou a pomocí lopatky či malého rýčku koření mírně zapravíte do půdy a zároveň ji zkypříte. Poté zeminu zalijte. Opět použijte odstátou nebo nejlépe dešťovou vodu. Mimo plísní, dokáže kurkuma spolehlivě bojovat proti škůdcům, například s mravenci či některými larvami. Dále lze kurkumu využít také při řezu ovocných stromů či keřů. Větvičky po řezu zasypte kurkumou. Zabráníte tak napadení škůdci či plísní. Také se řez rychleji zatáhne a vydezinfikuje. Stačí koření smíchat s několika kapkami vody, aby vznikl roztok konzistencí podobný pastě. Pak už jen zatřete místo řezu.  

Mohlo by Vás zajímat

Levandule
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jakou levanduli vybrat pro vaši zahradu, aby se jí dařilo a potěšila vás tvarem i květy

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

BMW X5
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nové automobily jsou čím dál méně vhodné pro evropské silnice

zavřít reklamu
×
Reklama