Kdy je nejlepší čas sázet narcisy a jaké chybě se vyhnout, aby na jaře vykvetly

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 06.09.2023 07:00
narcisy

Jarní cibuloviny patří mezi půvabné květiny, které nás po dlouhé a pochmurné zimě těší jako první. Proto nepropásněte správný čas jejich výsadby.

Koho by nepotěšil pohled na pestrobarevné květiny, které po zimě rozzáří zahradu a nám vykouzlí úsměv na tváři? Snad všechny, kteří pěstují krásné cibuloviny a jiné rostliny. Nepatří mezi ně pouze narcisy, ale také tulipány, hyacinty a mnoho dalších. Samozřejmě také bude potřeba, abyste je vysadili ve správnou dobu, kdy je půda nejlépe připravena a cibulky tak budou mít šanci zakořenit a přežít zimu. 

Sázíme cibuloviny

Obecně by cibuloviny měly zamířit do země v první polovině září až do konce října. V tuto dobu je půda vlhká a připravena na výsadbu. Pozor byste si měli dávat na správnou hloubku při výsadbě, při které se často chybuje. Cibulky by neměly být v příliš mělké jámě, neboť by nemusely přežít zimu. Na druhou stranu by neměly být ani příliš hluboko, protože by se vytahovaly za sluníčkem. Zasaďte je tedy raději do hloubky deset centimetrů. Hloubka je jedna věc, ale víte, jak je do půdy správně usadit? Špička by samozřejmě měla mířit k nebi, kořínky by měly být v půdě. Někdy ale bohužel nejde rozeznat, kde je spodní část či horní část. Zbytky tenkých kořínků pro vás vždy bude velké vodítko. Také hrbolky či špičky, ty zas budou směrovat nahoru.     

cibule narcisu

Kam vysadit cibuloviny

Co se týká možností, kam cibuloviny vysadit, máte více variant. Osázet lze řídký trávník a ozvláštnit ho tak pestrými květy. Zvolit také můžete místo u keřů nebo u stromů, které zajistí stín, ale také slunce. Pozor si ale dávejte na stromy, které mají velké a těžké listy, například ořešák. Jeho těžké listy udusí cibulky v půdě, které by nemusely vyklíčit. Dále je také můžete vysadit na skalku, ale také do trvalkového záhonu. Dokonce s nimi můžete olemovat kus záhonu. Podle druhu místa také volte množství vysazených cibulek. Do záhonu vysaďte cibulky po trsech, na skalku jednotlivě.   

Jakou půdu cibuloviny preferují

Cibuloviny bychom měli vysazovat do humózní a dokonale propustné půdy. Místo by mělo být polostinné až slunné. Těžké půdy, které jsou špatně propustné, nejsou ideální. Pokud je tedy vysadíte na skalku, hlídejte vlhkost půdy, aby cibulky nevyschly. Půdu prokypřete a v případě horší propustnosti přidejte trochu písku. Na prohnojení půdy nepoužívejte hnůj. Bohatě stačí, když použijete dusíkaté hnojivo, a to měsíc po výsadbě, na konci zimy a poté, jakmile vyrostou zelené části cibulovin.

Mohlo by Vás zajímat

Parní lokomotiva
publikováno 23. 2. 2024 autor Petr Dostál

První cestovní kancelář? Už v roce 1841 proběhla první organizovaná výprava s cestovní kanceláří

kiwi
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak pěstovat kiwi, abyste sklízeli bohatou úrodu sladkých a zdravých plodů i v našich podmínkách?

Chodidla
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak se zbavit oteklých a unavených nohou? Pomohou jednoduché rituály i bylinky

zavřít reklamu
×
Reklama