Čas výsadby borůvek je tu: Rady profesionálního pěstitele, které zajistí bohatý výnos

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 07.09.2023 06:30
borůvky

Kanadské borůvky se v posledních letech těší stále větší popularitě. Nejsou nikterak náročné na péči, navíc nesou velmi zdravé a chutné ovoce. Jak borůvkové keře správně vysadit, aby bohatě plodily?

Je faktem, že borůvky můžete sázet skoro celý rok, ideální je však podzimní výsadba. Kořeny se do mrazů stihnou ujmout a keře bez obav přečkají zimu. Jak tedy na správnou výsadbu, aby byl výnos opravdu velký? Zjistili jsme pro vás informace od profesionálního pěstitele borůvek, který radí, jak na správný postup. Věřte, že není složité vypěstovat vlastní borůvky nabité antioxidanty, minerálními látkami a vitamíny. 

Něco málo o borůvce

Kanadská borůvka pochází ze Severní Ameriky a jedná se o opadavý keř, který k podzimu půvabně mění barvy svého olistnění. Navíc dosahuje výšky až tří metrů, tudíž, pokud jej budete vysazovat na svou zahradu, si dobře promyslete, kam jej umístíte. Co se týká nakvétání, dočkáte se jej během jara, a to v dubnu a květnu. Plodí pak v létě. Jelikož se jedná o kyselomilnou rostlinu, je třeba zajistit patřičnou péči a vhodný substrát. 

borůvky

Mnoho borůvek patří mezi samosprašné, proto je důležité, a to pro obrovský výnos, abyste vysadili poblíž sebe dva keře. Obecně lze říci, že borůvky patří vůbec k nejzdravějšímu druhu ovoce, které by si měl v jejich sezoně dopřát každý z nás. Vynikají velkým množstvím železa, vápníku, draslíku, fosforu, manganu, vlákniny, ale také vitamínu C, K, B6 a B1. Navíc obsahují mnoho antioxidantů, které chrání buňky v těle před volnými radikály.  

Jak správně vysadit borůvkové keře

Ze všeho nejdříve budete muset vykopat vcelku hlubokou a širokou jámu, abyste do ní mohli borůvkové keře vysadit. Jak dále postupovat, jsme pro vás zjistili u pěstitele borůvek Provodov. Díky těmto krokům bude vaše výsadba zdařilá a výnos bude jako od odborníka. Začněte tedy tím, že vykopete jámu s rozměry 80x80 centimetrů a s hloubkou 35 cm. Dále v doporučení znělo, aby se jáma v žádném případě nevykládala folií a už vůbec ne igelitem. I když do něj vytvoříte díry, aby přebytečná voda mohla odtékat, nikdy neodteče dostatečně. Jedná se o velké riziko, že kořeny začnou zahnívat a borůvkovému keři se nebude dařit. 

Smíchejte správný poměr zeminy

Další, a to velmi zásadním krokem je, abyste smíchali správný poměr zeminy. Nikdy však nemíchejte substrát s pískem, protože namíchaná půda ztěžkne a nedodává kořenům tolik potřebný kyslík. Lépe uděláte, pokud do vytvořené jámy nasypete rašelinu s dřevní štěpkou, a to v poměru 1:1. Co se týká rašeliny, volte bílou baltskou, ta bude ideální. Připravte si speciální hnojivo pro borůvky. Přesné dávkování se dozvíte na obale výrobku, tudíž se podle něj řiďte. Teď ale přijde to podstatné – jednu dávku hnojiva nyní rozdělíme na tři díly. 

borůvky

Keřík borůvky odstraňte z obalu, do připravené půdy vytvořte jamku, nasypte do ní jednu část hnojiva a borůvku umístěte tak, aby druhá polovina kořenového balu vyčuhovala nad zemí. Kolem kořenového balu nasypte druhou část hnojiva a přihrňte bal zeminou. Nahoru nasypte zbytek hnojiva. Hotovo! Nyní už zbývá jediné – keř zalít dešťovou vodou a přisypat mulčovací kůru, a to alespoň ve výšce dvaceti centimetrů. Tento krok je také velmi důležitý, neboť drží vláhu u kořenů a zabraňuje vystupování kořenů nahoru.    

Mohlo by Vás zajímat

Kuchyň
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak docílit čistého a stále lesklého dřezu? Držte se několika kroků

Akvárium
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak odstranit vodní kámen ze skla akvária? Přesný postup krok za krokem

Hubnutí
publikováno 24. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Chtěli byste zhubnout bez hladovění? Vyzkoušejte postupy ověřené štíhlými Japonci

zavřít reklamu
×
Reklama