Zazimování růží: Vše, co královny zahrad potřebují, aby příští rok bohatě kvetly

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 16.10.2023 07:00
růže

Máte na své zahradě růže a přemýšlíte, jak je správně zazimovat, aby příští rok opět bohatě kvetly? A jak je to s podzimním řezem růží?

Prozatím byl podzim nadprůměrně teplý, ale pravý podzim se již hlásí o slovo. Navíc v brzké době již hrozí přízemní mrazíky. Proto je tedy nejvyšší čas ochránit rostliny a keře, aby příští rok plodily nebo bohatě kvetly. Mezi ně samozřejmě také patří královny zahrad, kterým mohou nepříjemné mrazíky, především holomrazy ublížit. Jak připravit růže na zimu?

Jak je to s řezem růží na podzim

Stříhat? Nestříhat? Není nad čím uvažovat, neboť růže se na podzim stříhat nemají. Ačkoli by někteří pěstitelé růžím rádi ulevili, řez se aktuálně neprovádí. Vysvětlení je jednoduché – zelené části rostlin, ale i ty, které jsou odlistěné a holé, chrání keř před mrazy a zásobují jej energií. Obecně lze tedy říci, že čím více větví na růži ponecháte, tím lépe pro ni uděláte, proto tedy raději neriskujte zničení, ale také zasažení škůdci.

Jak zazimovat růže

Se zazimováním růží začněte tehdy, jakmile budou hrozit přízemní mrazíky. Je tedy vhodné sledovat předpověď počasí. Takto zazimované růže necháme až do jara, kdy nebudou hrozit mrazy. Pak také můžete přistoupit k řezu. Ze všeho nejdříve z růží odstraňte listy, ale také květy, které by mohli napadnout škůdci. Navíc keři odebírají vláhu. Poté přisypte k růžím vyzrálý kompost a přikryjte je chvojím. V případě, že jsou keře vysoké, velké, použijte bílou netkanou textilii nebo jutové pytle. 

Růže

Zazimování růží v nádobách

U růží v nádobách je postup o něco jiný. Nádobu byste měli zapustit do země. Někteří pěstitelé doporučují, aby se na boky jámy přidal polystyren. Jelikož u nás nebývají silné mrazy, zapuštění do země bude stačit. Následně postupujte stejně. Zakryjte keře například smrkovými větvemi. Pokud nemůžete růže zapustit do země, dejte je i s nádobou do chladné místnosti. Například do sklepa nebo do garáže. 

Stromkové a popínavé růže

Zazimování toho druhu růží je velice jednoduché. Stačí je pouze omotat kolem dokola a máte hotovo. K tomuto kroku však využijte ochranou sílu bílé netkané textilie. Určitě nepoužívejte igelit, ani ten transparentní. A už vůbec ne černý. Jednoduše je igelit vyloučen, neboť k rostlinám musí proudit vzduch. Kvůli němu byste riskovali houbové onemocnění, zahnívání a keř by tak nemusel přežít. Vzdušná textilie bude tedy ideální. 

Co se týká zálivky, růže mají samozřejmě zimní klid, ale i tak vyžadují mírně vlhkou půdu. Ta by určitě neměla vysychat. Proto, pokud neprší či nesněží, zkontrolujte půdu, zda není na povrchu vyschlá a kdyžtak keře zalijte, ale pouze mírně.  

Mohlo by Vás zajímat

Hortenzie
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez hortenzií podpoří bohaté květenství a kompaktnost keře. Jak na něj a neudělat chybu?

Záhon
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tradiční a účinné hnojivo pro sazenice, ovocné keře a další. Připravte ho již nyní a užijte si bohatou úrodu

Dortík Red Velvet
publikováno 29. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Bleskurychlý mini dortík Red Velvet, který upečete za necelých pět minut. Zachutná a oslní každého

zavřít reklamu
×
Reklama