Efektivní zazimování muškátů: Pozor na chyby, kvůli kterým by příští rok nevykvetly

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 17.10.2023 06:45
Muškáty

Nezapomeňte na zazimování muškátů. Byla by jistě škoda, kdyby vám zmrzly a příští rok byste museli kupovat nové. Jak na to, aby spolehlivě přežily zimu?

Muškáty lze pěstovat několik sezon po sobě. Budou však potřebovat, abyste je zazimovali. Díky tomu si je můžete užít i příští rok a nemusíte utrácet za nové sazenice. Někteří pěstitelé muškátů rostliny raději vyhodí, aby si nepřidělávali práci, to je ale škoda. Na péči ani na zazimování nehledejme nic složitého a náročného, naopak. Pusťme se společně do práce. 

Kontrola a místo, kde muškáty přezimují

Ze všeho nejdříve bude důležité, abyste rostlinky zkontrolovali. Ty, které jeví známky poškození chorobou či škůdcem, bohužel nemilosrdně vyhoďte. Říká se, že muškáty je vhodné zimovat třikrát. Pak již nejsou hezké a jsou tak akorát na vyhození. Možná, ale možná také ne. Nové kultivary již tolik nevydrží, ale pokud máte muškáty po babičce či mamince, které jsou roky staré, hýčkejte si je a pečujte o ně. 

Co se týká místa, kde budou rostliny zimovat, vyberte světlou místnost, kde bude chlad. Teplota by neměla být nižší než osm stupňů a vyšší než dvanáct stupňů. Ideální je tedy okno v garáži či chladná chodba. Klidně také zahradní domky a tak dále.

Muškáty

Řez a čas zazimování muškátů

Jakmile teploty klesnou k nule, a to několik dní po sobě, je čas muškáty sklidit. Než je však zazimujete, bude potřeba, abyste jim dopřáli řez. Ten proveďte tak, že zkrátíte rostlinu na čtyři listy od země. Doporučujeme nezasahovat do starého dřeva. Poté z květináče odstraňte opadané listy. Po seříznutí odstraníme i z muškátů všechny nehezké listy. Dbáme na to, aby se rostlina nestala potravou a zimovištěm pro škůdce. 

Jak muškáty v zimě zalévat

Co se týká zálivky, nezalévejte je zbytečně moc. Substrát může být mírně, ale opravdu mírně vlhký. Myslete také na teplotu místnosti. Čím nižší bude, tím méně zálivky budou potřebovat. U tohoto kroku lidé často chybují a rostliny hynou. Zároveň muškáty přes zimu nehnojíme. Samozřejmostí je také pravidelná kontrola rostlinek. Před zazimováním a po řezu je doporučujeme ošetřit měďnatým přípravkem. Na jaře pak rostliny přesadíme a začneme s přihnojováním pomocí hnojiva podporující zelené části.    

Mohlo by Vás zajímat

výsev celeru
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Čas výsevu celeru je tu: Jak postupovat, abychom sklidili zdravou a chutnou zeleninu

Růže
publikováno 17. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Dostali jste na Valentýna řezanou růži? Díky tomuto triku ji namnožte a vypěstujte novou

Kutná hora
publikováno 22. 2. 2024 autor Petr Dostál

Klenoty Středočeského kraje: města, která stojí za návštěvu

zavřít reklamu
×
Reklama