Muškáty: Stačí několik kroků a celé léto se budete těšit ze záplavy květů

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 09.04.2023 16:42
muškáty

Čas muškátů se již blíží, a tak je dobré vědět, co jim dopřát, abyste si užili bohatou záplavu barevných a půvabných květů.

Pakliže chcete, aby váš balkon, terasu či parapet zdobily krásné muškáty, které budou bujně kvést, stačí dodržet několik jednoduchých kroků. Obecně je známo, že muškáty nejsou náročné na péči, ale stále je potřeba dodržet několik pravidel, aby se rostlinám dařilo a bujně kvetly. Jakou péči jim dopřát? 

Krok první – vhodný substrát

Muškáty preferují kvalitní a čerstvý kompost, ve kterém se jim daří nejlépe. V zahradnictví můžete koupit substrát určený přímo muškátům, který je smíchaný s perlitem. Takový substrát poskytne rostlinám dobré odvodnění, ale zároveň dokáže udržovat potřebnou vlhkost. Muškáty mají rády dostatek zálivky, nikoli však přemokření. 

 

Aby kořínky nezahnívaly, bude důležité myslet také na drenážní vrstvu. Například keramzit, ale také oblázky či rozdrcený starý květináč. Samozřejmostí jsou i odtokové otvory na dně truhlíku či květináče. 

pelargonie

Stanoviště a vysazování muškátů

Muškátům se daří nejvíce na slunném stanovišti. Čím více světla a dostačující zálivky budou mít, tím více vás budou těšit bujným květenstvím. Určitě se je nebojte umístit na slunné místo. Pokud máte parapet nebo balkon spíše v polostínu, porostou i tam. Odrůdy s velkými květy umístěte tak, aby byly chráněny před silným větrem. Co se týká vysazování sazenic, umístěte je alespoň dvacet centimetrů od sebe. Do dvou větších truhlíků (60 cm) se vám vejde šest sazeniček.

Hnojení muškátů

Jak už jsme zmínili, muškáty potřebují dostatek vody, ale ne přemokření. Určitě je také nenechávejte prosychat. Nejlepší bude, pokud jim zálivku dopřejete ráno i večer. Na zálivku doporučujeme používat odstátou nebo dešťovou vodu. Voda by také neměla být studená, ale teplá, alespoň pokojové teploty. Dbejte také na to, abyste vodu nalévali pouze na substrát, nikoli na listy rostliny. 

kopřivy

Muškáty ke svému bujnému kvetení potřebují také dostatek živin. Dopřejte jim jednou za čtrnáct dnů nebo jednou za týden hnojivo. Množstvím a frekvencí se řiďte podle pokynů na obale hnojiva. Použít můžete i kopřivové hnojivo nebo-li jíchu, kterou aplikujte jednou týdně do zálivky. 

Kdy muškáty umístit ven

Muškáty by neměly přemrznout, takže ideální doba, kdy rostliny umístit ven, je koncem dubna nebo v půlce května. Sledujte počasí a dle toho se rozhodněte. Během kvetení a růstu zbavujte muškáty uschlých květů a listů. Tímto jednoduchým krokem odlehčíte rostlinám a ony vás odmění tvorbou nových květů.

Mohlo by Vás zajímat

Bílé ubrusy
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Domácí prostředky, které spolehlivě vybělí ponožky, spodní prádlo, ale i záclony

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

house sitting
publikováno 24. 2. 2024 autor Petr Dostál

House sitting aneb nový trend v cestování: Chcete bydlet zadarmo za hlídání domu?

zavřít reklamu
×
Reklama