2 opravdu účinná hnojiva, která podpoří růst rajčat, paprik, okurek, ale i květin

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 11.04.2023 10:14
rajčata

Hnojiva, která podpoří růst rostlin, nemusíme kupovat, ale jednoduše si je připravíme doma. Máme pro vás dva návody na přípravu účinných hnojiv.

Také patříte mezi vášnivé zahrádkáře, kteří si pěstují vlastní zeleninu? Okurky, rajčata, ale i papriky vypěstované na zahrádce nemají konkurenci, takže s těmi z obchodu je nelze srovnávat. Jsou plné chutí a neobsahují chemikálie, tudíž jsou pro naše těla větším přínosem. Každá rostlina však potřebuje výživu, a tu jim můžete dodat pomocí domácích hnojiv. Připravili jsme pro vás návod, jak vyrobit účinné hnojivo ze slepičinců a droždí.

Proč hnojit slepičím trusem

Slepičí trus obsahuje značné množství dusíku, fosforu, draslíku, vápníku a organických látek. Přesněji řečeno, dusík podporuje tvorbu chlorofylu díky němuž také probíhá fotosyntéza. Fosfor je ideální pro bohatou násadu květů a při aplikování na rostliny zeleniny a ovoce zajistí bohatou úrodu. Draslík působí na uzavírání a otevírání průduchů, které regulují odpařování vody v listech. Vápník zpevňuje buňky a řídí přenos vody a živin. Mimo toho slepičí trus obsahuje také mnoho stopových prvků, jako je zinek, bór, mangan, kobalt, železo a jiné. Taktéž obsahuje mikroorganismy, které zlepšují kvalitu půdy.

Příprava hnojiva ze slepičinců

Není třeba mít na zahradě či na dvorku slepice, slepičí trus můžete koupit nebo získat například od souseda nebo známého. Je třeba však počítat s tím, že hnojivo ze slepičinců není možné připravovat v bytě či na balkoně, protože v době, kdy začne kvasit, opravdu nevábně zapáchá. Příprava je jednoduchá. Přibližně půlku kbelíku slepičinců zalijte vodou – pár centimetrů pod okraj, přiklopte a směs nechte dva týdny na teplém místě kvasit.

slepice

Po otevření vás nemile překvapí silný zápach, za to ale na vás bude čekat silné a velmi účinné hnojivo. V druhém případě, kdy potřebujete rostlinám dodat více draslíku, přidejte do hnojiva také síran draselný. Množstvím síranu se řiďte dle pokynů na obale. Pokud síran přidáte, nechte jej se slepičím trusem dva týdny kvasit. Vzniklé hnojivo je velmi silné, proto jej musíte ředit v poměru 1:10.

Připravené hnojivo využijete na rajčata, papriky, okurky, květák, ale také na maliny, jahody, borůvky či na azalky, begonie, muškáty či růže. Frekvence hnojení je doporučována jednou za měsíc či dvakrát za sezonu.

Hnojivo z droždí

Vonět vám nebude ani hnojivo z kvasnic, avšak proti slepičímu trusu je snesitelnější. Připravte si 100 gramů čerstvého droždí, dvě lžíce cukru a 10 litrů vlažné vody. Takto připravenou směs nechte dva dny na teplém místě kvasit. Vzniklé hnojivo by nemělo být příliš koncentrované, takže jej smíchejte s 30 litry odstáté vody a nalijte jej k rostlinám. Kvasnicové hnojivo je také vhodné pro rajčata, které podpoří nakvétání rostlin. Využít ho můžete i na jahody či na okurky.

Mohlo by Vás zajímat

Slimák
publikováno 10. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Slimáci na zahradě: Jak se jich zbavit? Vyzkoušejte 3 funkční způsoby, se kterými ochráníte úrodu

Mercedes-Benz třídy G
publikováno 14. 5. 2024 autor David Vanda

Mercedes-Benz třídy G naplno naskakuje na vlnu e-mobility

Úklid
publikováno 15. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Neuvěřitelné, co dokáže peroxid vodíku. 3 tipy, kde ho využít a kde ho raději nepoužívat

zavřít reklamu
×
Reklama