Maliny: Několik kroků k tomu, aby byly keře plné plodů

autor Nikola Klementová publikováno 15.05.2023 10:19
maliny

Sladké a vynikající maliny jsou ozdobou jakékoli zahrady. Ještě ke všemu, pokud se na keři urodí velké množství plodů. Toho však lze docílit jednoduše, stačí dodržet několik pravidel.

Maliny mají rády děti, ale i my dospělí. Ne nadarmo se jim přezdívá královny mezi ovocem, které lze jednoduše vypěstovat na zahradě. Již v době neolitu byly hojně konzumovány, ale pěstovat se začaly až v 16. století. Obecně lze říci, že mají velmi široké využití v kuchyni. Syrové si je můžeme vychutnat jen tak ke svačince či v dezertu, ale vynikající jsou z nich také marmelády, šťávy či zavařeniny. Ať už je máte rádi na jakýkoli způsob, není pochyb o tom, že jsou přínosné pro lidský organismus. Vypěstujte si své vlastní keře, které budou bohatě plodit. 

Sazenice a správné umístění

Výběr sazenic bychom jistě neměli podceňovat, proto vybírejte pouze hezké a zdravé keříky. Nákup malin provádějte v ověřených zahradnictvích. Pokud chcete na svou zahradu vysadit více malin, doporučujeme koupit různé odrůdy s jinou dobou plození. Tak si totiž budete maliny užívat delší čas. Co se týká umístění, maliny preferují polostinné místo, které ale musí být chráněno před silným větrem. Například zdí, stromy a tak dále. Pokud máte volné pouze slunné místo, můžete je zde vysadit, ale je potřeba počítat s tím, že některé listy maliníku se spálí. 

Malinové keře

Zemina pro maliny

Půda pro maliny by měla být vlhká, humózní, středně těžká, dobře propustná a s mírně kyselým pH. Je potřeba také dodat, že jílovitá půda pro maliny vhodná není. To stejné platí pro přemokření. V takovém případě byste keř zbytečně vystavili plísni a zahnívání kořenů. Před výsadbou je také důležité sazenicím odstranit zdřevnatělé a dlouhé části kořenů, pak je ihned zasaďte do země.  

Výsadba malin

Ze všeho nejdříve vykopejte jámu, nasypte do ní vrstvu kompostu a maliník vysaďte tak, aby kořenové pupeny zůstaly přibližně pět centimetrů pod půdou. Přimáčkněte sazenici a zalijte ji. Jednou plodící maliny vysazujte v řadě 50 cm od sebe a stále plodící přibližně 70 centimetrů od sebe. Následně zasypte zeminou a zalijte. Na podzim je vhodné maliny mulčovat například borovou kůrou. 

maliny

Nové sazenice malin nezapomínejte pravidelně zalévat, ale stále myslete na to, že je nesmíte přemokřit. Několikaleté maliny již tolik zalévat nemusíte. Odstátou nebo dešťovou vodu jim dopřejte tehdy, pokud jsou dlouhodobá sucha.

Hnojení malin

Aby byly maliny plné vitamínů, bohatě plodily a správně rostly, poskytněte jim hnojení. Kompost využijte každý druhý rok na podzim, který zapracujete do půdy. Ovšem každý rok můžete keř přihnojit speciálními hnojivy pro maliníky, ale také můžete využít sílu slepičího trusu

Mohlo by Vás zajímat

Žemlovka
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Večeře za pár korun: Inspirace na celý pracovní týden, která se hodí

Vaření
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd: Několik levných inspirací na celý pracovní týden

Zamiokulkas
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak množit zamiokulkas, abychom měli více rostlin, které přitahují peníze a ženské štěstí

zavřít reklamu
×
Reklama