První hnojení rajčat po výsadbě: Kdy jej přesně aplikovat

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 18.05.2023 05:00
rajčata

Rajčata patří mezi velice oblíbenou zeleninu, kterou pěstuje snad každý. Po výsadbě je však potřeba rajčata přihnojit, kdy přesně?

Pěstovat rajčata není náročné. Vyžadují však několik základních pravidel, co se týká péče, ale zároveň mohou být součástí zahrad začátečníků. S velkou pravděpodobností jste již sazenice rajčat umístili na záhon nebo na balkon do květináče, ale nevíte, kdy je nejvhodnější čas na další hnojení? A především čím? Veškeré informace vám rádi prozradíme, abyste sklízeli koše plné sladkých a šťavnatých rajčat.

Hnojení po výsadbě rajčat je důležité

Pro sazenice je důležité, abyste je hnojili nejen v době, kdy je máte doma na parapetu, ale také tehdy, jakmile je vysadíte na záhon či do květináče na balkon. Hnojivo jim pomůže zakořenit, správně růst, kvést a dodat sílu pro plození zdravých plodů. Důležitým startem budou pro rajčata tři prvky, těmi jsou dusík, draslík a fosfor. Tyto tři složky cílí na celkový vývoj, ale především na pevný a zdravý kořenový systém rostliny. Existuje velká spousta hnojiv, která tyto prvky obsahují. Pak už záleží jen na vás, zda hnojivo budete chtít koupit či si jej doma připravíte sami. 

Domácí hnojivo pro pevné kořeny rajčat

Domácí hnojivo, které bude ideální pro rajčata po výsadbě, jednoduše připravíte z kvasnic, malého množství cukru a popela. Ten by však měl být čistě ze dřeva. Co se týká množství jednotlivých surovin, stačí vám jedna kostka kvasnic (to je 42 gramů), 1 lžíce cukru, 1 kilogram dřevěného popela a dva litry vody. Nejdříve rozdrolte droždí, promíchejte ho s vlažnou vodou a cukrem, 10 minut počkejte, opět protřepejte a přidejte co nejjemnější popel. Vše promíchejte a nechte odstát, přibližně jednu hodinu. 

hnojení rajčat po výsadbě

Po uplynutí doby bude potřeba hnojivo zředit s odstátou nebo dešťovou vodou. Jelikož tekutinu budete nalévat do konve s kropítkem, doporučujeme, abyste ji nejdříve přecedili přes plátno nebo jemné síto. Následně tekutinu nalijte do deseti litrů teplé vody, promíchejte a aplikujte k sazenicím, ale ne na listy. 

Kdy hnojit rajčata po výsadbě

Sazenice rajčat jste přihnojili před výsadbou. Po jejich vysazení bude vhodné, abyste je startovacím hnojivem přihnojili za jeden týden. Před aplikací hnojiva by půda měla být vlhká. A pokud vám nějaké hnojivo zbyde, můžete jej nalít k muškátům, paprikám či k okrasným květinám. Stejně skvěle poslouží hnojivo ze slepičího trusu. Stačí smíchat půl kýblu trusu a zbytek dolít vodou. Nechat pět dní kvasit a poté zředit 1:10 s vodou. 

Mohlo by Vás zajímat

Záhon
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tradiční a účinné hnojivo pro sazenice, ovocné keře a další. Připravte ho již nyní a užijte si bohatou úrodu

Maliny
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak prořezat maliny, abychom se dočkali bohaté úrody? Pozor na druh a správný řez

Matera
publikováno 28. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Zpátky v čase do daleké minulosti, to je návštěva města Matera

zavřít reklamu
×
Reklama