Přehled nejčastějších chorob u muškátů: Rozeznejte je a zasáhněte včas

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 25.05.2023 09:14
muškáty

Muškáty patří mezi velmi oblíbené květiny, které nejčastěji pěstujeme na balkoně či terase. Péče o ně není složitá, ale i ony nás umí potrápit výskytem škůdců či různých chorob. Znáte nejčastější z nich?

O různých škůdcích, jako jsou svilušky a mšice, které většinou napadají sazenice, se píše opravdu často. Často se ale zapomíná na některé okrasné květiny, jako jsou například zmíněné muškáty. Tyto okrasné květiny patří mezi stálice, které každoročně zdobí nejeden balkon či parapet. Víte, jaké choroby či škůdci je mohou potrápit? 

Nejčastější choroba u muškátů

Mezi nejčastější chorobu u muškátů, která je známá snad každému pěstiteli, je korkovatění. Projevuje se usycháním listů, které doprovází narušení jejich povrchu, strupovatění až úplné usychání. V takovém případě se většina majitelů krásných muškátů snaží květině dopřát zálivku, a to v domnění, že jí má málo, ale opak je pravdou. Tato choroba se objevuje tehdy, když má rostlina přemíru vody. Na vině taktéž může být zalévání příliš studenou vodou na listy.

Přehled nejčastějších chorob u muškátů

Tmavé skvrny na spodní straně listu

Tuto chorobu neboli rzivost poznáte podle skvrnitosti na spodní straně listů. Často ji způsobuje nadměrné hnojení, ale také různé houbové onemocnění. Obecně lze říci, že na povrchu listů uvidíte žluté flíčky, ale pokud nemocný list otočíte, naleznete zde tmavé flíčky. Taktéž botrytida často napadá muškáty, ale nejen je. Objevit se může i na dalších rostlinách. Každopádně, pokud napadne muškáty, projeví se jako šedá plíseň, která napadá nejen listy, ale také květy a stonky. V takovém případě zasáhněte téměř okamžitě. Rostlinu očistěte, snižte vlhkost zeminy a použijte fungicid proti houbovému onemocnění. 

Kadeřavost listů u muškátů

Právě počátek jara je obdobím, kdy se kadeřavost projevuje nejčastěji. V ohrožení jsou především mladé lístky nebo rostliny, které přezimovaly. Choroba se projevuje žloutnutím až hnědnutím listů a jejich deformací. Je známo, že kadeřavost přenáší především savý hmyz. V takovém případě bude potřeba koupit fungicid na tento druh hmyzu. Aplikujte přípravek a dejte rostlinu na světlo a mírně omezte zálivku. Pokud se vám podařilo hmyz zlikvidovat, můžete se radovat. Pokud se problém opakuje, nezbývá vám nic jiného, než rostlinu seříznout a počkat, až znovu obrazí. 

Přehled nejčastějších chorob u muškátů

Podobně se také projeví i jiní škůdci, jako jsou například vlnatky, ale také mšice, molice, svilušky a různé housenky. Proto muškáty pravidelně kontrolujte, napadené listy odstraňujte a vyhoďte. Také jim dopřejte správnou zálivku, nikdy ne však na list a použijte vodu pokojové teploty. Více k péči o muškáty najdete v minulém článku.  

Mohlo by Vás zajímat

Bramborová polévka
publikováno 21. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Připravte si poctivou bramboračku, která voní česnekem, zahřeje a pochutnáte si

Demence
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se vyhnout demenci a co dělat pro mozek, aby zdravě fungoval do vysokého věku

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

zavřít reklamu
×
Reklama