Jak pěstovat lilek: K bohaté úrodě vede pouze několik kroků

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 31.05.2023 05:00
lilek

Oblíbili jste si lilek, a tak byste rádi a pravidelně obohatili svůj jídelníček o tuto lahodnou zeleninu? Zkuste si ji vypěstovat na zahradě, ale také klidně na balkoně. K bohaté úrodě vede pouze několik kroků.

V posledních letech patří lilky mezi velmi oblíbenou zeleninu. Jistě se není čemu divit, protože jejich chuť je přímo vynikající. Nehledě na to, že jsou zdravé a nabité minerálními látkami a vitamíny. Vychutnat si je můžete pečené či vařené. Navíc mají jen minimum kalorií, tudíž budou vhodné i pro lidi, kteří drží dietu. Jak si lilky vypěstovat, abyste se těšili z obrovské úrody a velkých plodů?

Správné stanoviště je důležité

Co se týče místa, kde budou lilky růst a zrát, ideální bude takové, které je orientované na jih. Zároveň by měly být chráněny před větrem. Pokud je vysadíte k zídce, kde se skoro celý den opírají sluneční paprsky, uděláte vůbec nejlépe. 

Jak pěstovat lilek

Půda by měla být prohnojena kompostem, ale také klidně uzrálým hnojem. Po výsadbě sazenice přihnojte jíchou z kopřiv. Zvolit lze také průmyslová hnojiva, ale zde záleží pouze na vás, jakou formu a druh zvolíte. Jedno je však jasné, a to je, že jsou lilky poměrně náročné na živiny. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinkami by měla být 40 x 40 centimetrů.

Jak lilek zalévat a hnojit

Nejlépe uděláte, pokud lilky budete zalévat odstátou vodou. Vláhu potřebují vydatnou a pravidelnou, aby neopadávaly květy a plody. Určitě by zemina kolem rostliny neměla být přemokřená. Co se týká hnojení, můžete využít kopřivovou jíchu, ale také průmyslová hnojiva, tak, jak jsme zmínili výše. Jednou za deset dní je také možné přihnojovat zákvasem ze slepičího trusu

jak pěstovat lilek

Začátkem července je však nejvyšší čas hnojení lilku omezit a přibližně čtyři týdny před dozráním plodů s hnojením přestat úplně. Během růstu nezapomínejte kolem rostlin odstraňovat plevel. Nastlat můžete i mulč, ale dávejte si pozor na slimáky. Nezapomínejte také na oporu rostliny, neboť plody bývají těžké a mohly by ji polámat. V závěru bychom chtěli podotknout, abyste lilky vždy tepelně upravili, protože obsahují toxický solanin.    

   

Mohlo by Vás zajímat

Vistárie
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

Kartágo
publikováno 20. 2. 2024 autor Petr Dostál

Cestujete do Tuniska? Nevynechejte návštěvu Kartága

Mug cakes
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

3x hrnková buchta z mikrovlnné trouby: Rychlá snídaně i dezert ke kafíčku

zavřít reklamu
×
Reklama