Hnojivo ze slepičího trusu: Jak ho nejlépe připravit a čemu se vyhnout?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 29.06.2023 05:00
kohout

Ze slepičího trusu lze připravit výživné hnojivo, které ocení nejen okrasné rostliny, ale také okurky, rajčata, papriky a další. Jak na jeho správnou přípravu?

Babičky, ale i maminky hnojily rostliny především zákvasem ze slepičího trusu. Bohužel však tato přírodní metoda začala ztrácet na popularitě a pomalu mizí ze zahrad, což je jistě škoda. Výživa připravená z tohoto produktu obsahuje značné množství cenných látek pro vývoj rostlin a kořenového systému. Díky němu lépe odolávají škůdcům, jsou silné a co se týká zeminy, umí aktivovat půdní mikroflóru. Naopak průmyslová hnojiva obsahují anorganické soli, které půdu degradují, tudíž nejsou pro časté používání tím nejlepším řešením. Určitě se také nemusíte bát jeho přípravy a použití, vše je naprosto jednoduché. Prozradíme vám, jak na to.

Co může hnojivo z trusu nabídnout

Slepičí trus obsahuje značné množství fosforu, dusíku, draslíku, vápníku a organických látek. Obsažený fosfor zajišťuje bohaté kvetení a u zeleniny bohatou úrodu. Dusík podpoří tvorbu chlorofylu a draslík je užitečný, velmi důležitý, v dozrávání plodů a rostlinám pomáhá lépe odolávat chorobám a škůdcům. Mimo toho, slepičí trus také obsahuje mnoho stopových prvků, jako je mangan, měď, bór a další, které podporují zdraví rostlin a zúrodňují zeminu.

Hnojivo ze slepičího trusu: Jak ho připravit a čemu se vyhnout?

Mnoho zahrádkářů však slepičí trus raději nepoužívá, a to z toho důvodu, aby rostliny nespálili. Ano, pokud použijete čerstvý trus, rostliny můžete spálit. A právě tomuto kroku se raději vyhněte. Nejlepším řešením bude, když připravíte zákvas a velmi jej zředíte. V této formě hnojivo ocení nejen plodová zelenina, ale také keře nebo stromy.

Hnojivo ze slepičího trusu a jak jej použít

Příprava kapalného hnojiva ze slepičího trusu je velice jednoduchá. Ze všeho nejdříve ale posbírejte trus. Pokud jej nemáte, poproste někoho, kdo slepičky chová. Poté si vezměte kýbl, nejlépe však plastový nebo sud ze dřeva a nasypte do něj přibližně do půlky trus. Poté je zalijte dešťovou vodou až pod okraj, promíchejte a umístěte na slunné místo. Než zkvasí, počkáte si přibližně deset dní.

rajčata

Pokud necháte nádobu na chladnějším místě, proces kvašení potrvá klidně i dva až tři týdny. Pozor si dávejte na silný odér. Z toho důvodu je vhodné, abyste měli kýbl postavený dál od domu. Vykvašené hnojivo je velmi silné, proto bude nejlepší, když jej zředíte s vodou v poměru 1:10. Co se týká použití, můžete jej používat od jara až do srpna, a to v týdenních či měsíčních intervalech.

Mohlo by Vás zajímat

Oybin
publikováno 15. 5. 2024 autor Aleš Mohr

Výlet parní lokomotivou na německý hrad Oybin

Orchidej
publikováno 13. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Pěstujte krásky pralesů, pořiďte si exotické orchideje, které zvládne pěstovat i začátečník

Plitvická jezera
publikováno 16. 5. 2024 autor Petr Dostál

Plitvická jezera: Kdy se do Národního parku vydat bez davů turistů a několik dalších užitečných tipů

zavřít reklamu
×
Reklama