Červenec je nejlepší čas, kdy muškátům dopřát správné hnojení a zaštipování

autor Nikola Klementová publikováno 25.07.2023 05:00
muškáty

Muškáty a petúnie patří k velice oblíbeným rostlinám, které pěstujeme desítky let. Pokud muškáty zdobí i váš balkon, parapet či terasu, dopřejte jim správnou péči, aby vás potěšily bohatým květenstvím.

I když jsou muškáty poměrně nenáročné na péči, bude potřeba, abyste jim poskytli správné hnojení, zálivku, ale také zaštipování. Díky tomu rostliny získají nejen krásný tvar, ale také je podpoříte k růstu, rozvětvení a bohatému květenství. Co se týká hnojení, potřebují dodávat pravidelnou výživu, aby se bujně rozrůstaly a byly odolnější vůči škůdcům.  

Jak muškáty správně zalévat

Muškáty máte jistě na slunném stanovišti, které mají nejraději. Denně potřebují alespoň šest hodin plného slunce. Pokud jej budou mít málo, začnou se vytahovat za sluncem a málo pokvetou. Zálivku mají rády bohatou, ale nesmíte je přelévat, aby v květináči nestála voda. Mohly by totiž zahnívat. Zalévejte tak, aby měly stále mírně vlhký substrát. V parném období zalévejte klidně dvakrát denně. Nebo ještě lépe, pořiďte jim samozavlažovací květináč. Nezapomínejte ani na drenážní vrstvu a odtokové otvory. 

Správné hnojení muškátů

Muškáty také potřebují živiny. Pokud jich nebudou mít dostatek, začnou strádat na květenství. Dbejte však na zlatou střední cestu. Neboť v přehnojené půdě sice porostou, ale málo pokvetou. Navíc snadněji zahnívají a jsou náchylnější k napadení škůdci. Naopak, pokud mají živin málo, tak kvetou, ale špatně rostou a málo se rozrůstají. V začátcích je dobré muškátům dodávat více dusíku, kdežto později, a to právě nyní, jim dopřejte hnojivo s bohatým obsahem draslíku a fosforu. Tak vám bujně pokvetou.

muškáty

Jak muškáty zaštipovat

Dodávání výživy je velice důležité, ale stále to není jediný způsob, jak docílit bohatého květenství. Stejně jako u mnohých jiných rostlin, například u petúnií, bude vhodné, abyste muškátům poskytli zaštipování. Díky němu rostlinu povzbudíte k růstu a můžete je také zformovat do krásného tvaru. Řez se však provádí na jaře po přezimování, ale můžete jej rostlinám dopřát i během sezony. Muškáty se dobře rozrůstají, takže pokud jim dopřejete radikálnější řez, podpoříte je v rozvětvení a bohatému květenství. 

Stále se ale snažte, aby na větvičkách zůstaly alespoň čtyři očka. V případě, že u muškátů nepotřebujete provádět radikálnější řez, určitě odštipujte uschlé a odkvetlé květy. Také listy, které vyčnívají, můžete odštípnout.       

Mohlo by Vás zajímat

couchsurfing
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Couchsurfing: Využijte bezplatně postel hostitele a na oplátku ji poskytněte

Bolest kolene
publikováno 15. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Na oteklé a bolestivé klouby zabere domácí mazání i koupel ze starodávných surovin

cestování se psem
publikováno 17. 2. 2024 autor Petr Dostál

Karavaning se čtyřnohým kamarádem

zavřít reklamu
×
Reklama