Zasychající skvrny na spodní straně rajčat je potřeba ihned řešit, a to jednoduchou procedurou

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 28.07.2023 05:00
rajčata

Rajčata vám již krásně dozrávají a příjemně vás těší. Na některých z nich jste si jistě už s největší pravděpodobností pochutnali, ale všimli jste si, že plody začaly usychat? Zabraňte tomuto problému, a to dříve, než vám zničí úrodu.

I když rajčata pěstujete od semínka, pečujete o ně jak nejlépe dovedete, občas se stane, že se jim přestane dařit či je napadne nějaký škůdce. Pokud ale zasáhnete včas, a to hned při prvních projevech, úrodu se vždy podaří zachránit. Stejně je tomu i tehdy, pokud plody začínají usychat. Tomuto projevu se správně říká abiotická nekróza. Jak proti ní bojovat a proč se na plodech objevuje?

Co způsobuje zasychání plodů rajčat

Je známo, že se nekróza nejčastěji objevuje tehdy, pokud rostliny nejsou schopny absorbovat dostatek vápníků z půdy. Na vině bývá nesprávná zálivka, kdy rostliny zaléváte příliš málo a kořeny zasychají. V druhém případě mohou potíže souviset s přehnojením. Především pak kvůli přemíře draslíku a dusíku v půdě. Nezapomínejte, že skvrny mohou postihnout také rajčata v nádobách.

rajčata

U nich však mohou hrát velkou roli vysoké teploty. Dokonce se skvrny mohou objevit jak ve vlhkém prostředí, tak i v tom suchém. Pouze s tím rozdílem, že v suchu jsou skvrny černé, kdežto ve vlhku šedé. Často se také stává, že se nekróza zamění s plísní bramborovou. Při tomto onemocnění se sice na plodech objevují šedozelené skvrny, ale zároveň plíseň napadá také listy a stonky.

Prevence je velice důležitá

Říká se, že prevence je nejlepší lék. A ono to tak opravdu je. Proto rajčata pravidelně zalévejte, ale ne příliš mnoho, aby nestála ve vodě. Dále také bude důležité, abyste rostlinám po celou dobu vegetace poskytovali výživu, ale na dusík dávejte pozor. Ze začátku je vhodné rostliny hnojit například jíchou z kopřiv. Nyní doporučujeme slepičí zákvas. Pokud se onemocnění objevilo i na vašich rajčatech, můžete použít postřik z mléka a vody v poměru 1:1. Ovšem, pokud se onemocnění na rajčatech projevuje z větší části, zasáhněte pomocí vápníkového hnojiva na list.

Mohlo by Vás zajímat

Rajčata
publikováno 14. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Co přidat pod rajčata při výsadbě, aby rostliny byly silné a bohatě plodily

Rajčata
publikováno 16. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Hnojivo z droždí: Nedoceněný poklad, který má aktuálně největší využití

Muškáty
publikováno 15. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Nejlepší hnojivo na muškáty a několik rad, díky kterým vám budou bohatě kvést až do podzimu

zavřít reklamu
×
Reklama