Proč má cuketa spoustu květů, ale neplodí: Běžný problém, který má své řešení

autor Nikola Klementová publikováno 31.07.2023 05:00
cukety

Cukety patří k vynikající zelenině, kterou lze připravit nasladko i naslano. Pokud vaše cukety kvetou, ale neplodí, prozradíme vám, co dělat a proč tomu tak je.

Důvodů, proč cukety kvetou, ale neplodí, může být hned několik. Proto zjistěte ty nejdůležitější, abyste jim mohli zabránit a nepřicházeli jste tak o úrodu lahodných cuket. Je třeba však dodat, že tyto potíže se neobjevují pouze u cuket, ale také u dýní. Zjistěte tedy nejčastější důvody, proč tomu tak je. 

Správná péče je pro cukety důležitá 

Správná péče je pro cukety velice důležitá. Především pak zálivka a hnojení, které je důležité v době kvetení, ale také při tvorbě plodů. Můžete použít minerální hnojiva, která jsou rozpustná ve vodě, ale také využít hnojiva, která si připravíte doma, například zákvas ze slepičího trusu. Co se týká zálivky, cukety potřebují dost vody, a to především v horkých dnech. Ovšem dbejte na to, aby rostliny kvůli přelití nestály ve vodě. Riskovali byste tak zahnívání a vznik houbového onemocnění. Pokud rostliny špatně zaléváte či je nehnojíte, a to alespoň jednou za dva týdny, cukety špatně porostou a budou vytvářet minimum květů.

Proč cukety kvetou, ale neplodí 

Pokud jste si všimli, že cukety kvetou, ale nenesou žádné plody, nebo se plody vytváří, ale ihned přestávají růst, problém bude v opylení. Dýně a cukety mají totiž samčí a samičí květy. Samčí květy poznáte jednoduše, protože vyrůstají na rovném a zeleném stonku. Jakmile tedy uvidíte vytahující se květ, jde o ten samčí. Naopak samičí květy sedí na špičce cukety. Aby tykve bohatě plodily, bude potřeba, aby se pyl ze samčích květů dostal do těch samičích. Tento krok mají učinit včely. Pokud máte cukety ve fóliovníku, více jej větrejte, aby se k nim medonosný hmyz dostal. 

cukety květy

Abyste tomuto problému předešli, můžete květy opylovat svépomocí. Ze všeho nejdříve však bude podstatné, abyste rozeznali samčí a samičí květy. Samčí květy rostou na dlouhé a úzké stopce a většinou bývají otevřené dříve než samičí, které rostou na špičce plodu. Nyní si vezměte malý a jemný štěteček a jednoduše na něj naberte pyl a přeneste jej do samičího květu. To je vše, velice jednoduchý krok. 

Mohlo by Vás zajímat

Vistárie
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

Vaření
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd: Několik levných inspirací na celý pracovní týden

Algarve
publikováno 16. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Kam v zimě za sluníčkem a teplem? Algarve jasná volba

zavřít reklamu
×
Reklama