I v srpnu je nutné šetrně hnojit rajčata, aby plody rychle dozrály a rostliny byly zdravé

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 02.08.2023 05:00
rajčata

I když rajčata ve skleníku či na zahradě krásně dozrávají, bude potřeba, abyste je pravidelně hnojili. Jaké hnojivo aktuálně využít?

Hnojení rajčat není jen důležité, dokonce se jedná o klíčovou součást, která vede k úspěšnému pěstování této lahodné zeleniny. Rajčata potřebují mnoho živin, aby jejich rostliny byly zdravé, silné a produkovaly mnoho zdravých plodů. Naopak, pokud mají rostliny v půdě nedostatek živin, růst se zpomaluje, listy žloutnou a plody jsou malé a chuťově nejsou tolik výrazné. Jednoduše řečeno, pravidelné hnojení zajistí lepší kvalitu a bohatý výnos. 

Kdy rajčata hnojit

Hnojení rajčat by mělo být prováděno během celé vegetační doby. To znamená, že během růstu i plození, a to ve čtrnáctidenních intervalech. Pokud aplikujete chemická hnojiva, řiďte se doporučením výrobce. Obecně lze ale říci, že hnojiva s vyšším obsahem dusíku, by se měla aplikovat tehdy, pokud chcete podpořit růst zelených částí rostlin. Proto, pokud plody dozrávají, neměli byste to s ním přehánět. Naopak velký význam bude mít vápník, fosfor a draslík. Pomohou nejen s vývojem kořenového systému a nakvétání, ale také, a to především draslík, pomůže s vývojem lahodných plodů. Velkým pomocníkem je například dřevěný popel. Ten rajčata milují. Jak z něj připravit výživné hnojivo?

popel

Proč použít hnojivo z popela

Popel doporučujeme použít ze dřeva, nikoli z grilu a tak podobně. Obecně lze říci, že popel obsahuje značné množství vápníku, který rajčata potřebují. Obsahuje také fosfor a draslík, o kterých víme, že mají pro rostliny i plody velký význam. Navíc popel působí dezinfekčně a vápník zabraňuje tmavnutí a zahnívání špiček rajčat. Pokud však máte popel pouze z dřevěných peletek, které vznikly lisováním, nebojte se je použít.    

Jak připravit hnojivo z popela

Máte dva způsoby, jak rajčata přihnojit popelem. Buď popel nasypete kolem rostlin a mírně jej vpravíte do půdy, nebo popel smícháte s vodou a aplikujete ho jako zálivku. Druhá možnost je z našeho pohledu lepší, neboť se ke kořenům dostane mnohem lépe. Co se týká přípravy hnojiva, budete potřebovat 400 gramů popela, nejlépe nadrceného a 10 litrů vody. Takto připravenou směs nechte do druhého dne louhovat a poté přeceďte a nalijte k rajčatům. 

Mohlo by Vás zajímat

Akvárium
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak odstranit vodní kámen ze skla akvária? Přesný postup krok za krokem

Vlaková doprava
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nová vlaková trať propojí Bratislavu, Prahu i Brugy. Trasu vlak ujede za 19 hodin

Poklady Karlovarského kraje
publikováno 27. 2. 2024 autor Petr Dostál

Poklady Karlovarského kraje: objevte krásu místních měst

zavřít reklamu
×
Reklama