Zaštipování rajčat má význam, ale můžete také ublížit: Kdy jej raději neprovádět

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 04.08.2023 05:00
rajčata

Říká se, že rajčata rostou jako plevel a jsou nenáročná. Jenže takové tvrzení není zcela pravdivé, neboť i tyto rostliny potřebují pravidelnou péči. Ale jak je to s otrháváním listů?

Možná jste si již u některého pěstitele všimli, že listy rajčat protrhává především u půdy, a to ve snaze, aby předešel vzniku plísní. Plísně, především pak plíseň bramborová, je opravdu záludná a dokáže znehodnotit celou úrodu. Navíc může nakazit i ostatní rostliny. Má ale vůbec význam, abyste otrhávali listy rajčat ve spodní či jiné části rostliny? Jak to tedy přesně je?

Listy odlamujeme v případě plísně

Listy, které leží na zemině, opravdu odštípněte či odřízněte, neboť by začaly plesnivět, a to vlivem vlhkosti. Dále také doporučujeme, abyste otrhali veškeré listy, které zasáhne plíseň. Tyto listy se mají okamžitě vyhodit, nejlépe spálit. Někdy se ale stane, že si plíseň spleteme s abiotickou poruchou a listy otrháme. Je třeba upozornit, že listy na rostlině jsou důležité a pomáhají ji nejen v dýchání. Navíc plody chrání před spálením od slunce.

rajčata

Co se týká abiotické poruchy, projevit se může abiotická svinutka listů, kdy se listy svíjí neboli rolují. Na vině je dlouhodobé sucho nebo mokrá zemina, ale také silné vylamování listů. Dalším velkým problémem je abiotická nekróza, která se ale vyskytuje u květního konce plodu. V takovém případě lze problém jednoduše vyřešit, a to hnojením pomocí vápníkového hnojiva. Nemusíte se tedy bát a preventivně otrhávat listy, abyste předešli plísni. Další vhodná doba, kdy listy otrhat, je v případě, že jsou rostliny silně olistněné a po dešti špatně prosychají.    

Rajčata zaštipujeme, zaléváme a hnojíme

Abychom vše shrnuli, jednoduše lze říci, že byste měli odstranit špatné spodní listy nebo ty, které leží na zemině. Bohužel vydatnějším otrháváním bereme rostlině plochu, kterou dýchá a přijímá živiny. Neotrhávejte listy ani v domnění, že plody rychleji dozrají, nezapomeňte, že jim ubíráte výživu. Jinak je tomu na konci vegetační doby, kdy chcete, aby se nevytvářely další plody, ale rostlina soustředila sílu do dozrávajících plodů. V takovém případě uštípněte celý vrchol. Během vegetační doby se však doporučujeme vyštipovat zálistky.  

rajčata

Co se týká zalévaní, rajčatům jej dopřejte s rozumem, aby rostliny nestály v loužích. Pozor si také dávejte na teplotu vody, nikdy by neměla být studená. Hnojení rajčat doporučujeme provádět pomocí domácích hnojiv, například popelem, o kterém jsme psali v minulém článku.    

Mohlo by Vás zajímat

Bramborová polévka
publikováno 21. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Připravte si poctivou bramboračku, která voní česnekem, zahřeje a pochutnáte si

Perovskie
publikováno 24. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Suchomilná trvalka podobná levanduli. Svým vzrůstem a nenáročností překvapí – jak o ni pečovat?

Punkevní jeskyně
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Tip na výlet do nitra skal: Které jeskyně mají otevřeno i v zimě?

zavřít reklamu
×
Reklama