Kdy je nejlepší čas na zazimování pelargonií a jak je seříznout, aby příští rok bohatě kvetly

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 12.09.2023 06:45
muškáty

Sluníčko nás prozatím příjemně zahřívá, ale již brzy nastane méně oblíbený podzim, kdy mnoho rostlin potřebuje ukrýt před mrazíky, aby nás i příští rok těšily svými překrásnými květy. A jak je to s pelargoniemi neboli muškáty?

Před zazimováním muškátů bude důležité, abyste zjistili jejich zdravotní stav. Aby přežily zimu, musí být bez škůdců, plísní a tak dále. Je tedy vhodné, abyste rostliny ošetřili postřikem proti škůdcům. Není to však podmínkou. Je ale potřeba stav rostlin hlídat. Jak tedy muškáty správně zazimovat a jak je seříznout?

Jak muškáty seříznout a neudělat chybu

Zde není potřeba hledat nějaké složitosti. Jednoduše zkraťte výhony na čtvrtý list od zeminy. Nezasahujte do staré dřevnaté části a také určitě ne příliš k substrátu. První krok máme za sebou. Nyní hlínu očistěte od popadaných listů, aby nezačaly plesnivět či se v nich neukryli škůdci. Také na rostlině odstraňte veškeré listy, které usychají či jsou již suché.   

muškáty

Jak správně zazimovat muškáty 

Jakmile budou rostliny seříznuté, bude vhodné najít prostor, kde je bezpečně zazimujete a kde zdárně přečkají zimu. Bohužel s hledáním vhodné místa bývá problém a muškáty do jara nepřežijí. Vhodné je, abyste je umístili na světlé, ale chladné místo. Pokud takové místo nenajdete, bude lepší, když příští rok koupíte nové sazenice. Bohužel v dnešní době nejsou kultivary tolik odolné, jako například muškáty našich babiček, které se pěstovaly například před třiceti lety. Proto, pokud jste zdědili dům po babičce nebo vás chce babička obdarovat svými muškáty, které má již desetiletí, nemarněte s nabídkou. 

Kdy muškáty zazimovat

Přesné datum není možné stanovit. Každé místo je jiné a záleží na tom, zda bydlíte na samotce u lesa, kde je chladněji či mezi paneláky, kde bývá mnohem tepleji, a to i tehdy, když nám předpověď prozradí, že budou mínus dva stupně. Je tedy určitě vhodné sledovat předpověď. Jakmile uvidíte, že několik dnů po sobě hrozí noční mrazíky, muškáty schovejte. Kam tedy přesně muškáty umístit? 

pelargonie

Nejlépe do místnosti, kde bude světlo, ale teplota se nedostane přes deset stupňů a nejnižší teplota pod šest stupňů. Zasklený balkon, zimní zahrádka, okna v garáži a další podobná místa budou ideální. Pozor si ale dávejte na slunce, které může přes okno hřát. Teplota by totiž měla být stabilní. I přes zimu nezapomínejte na to, že muškáty potřebují vodu, už ne tolik, ale potřebují ji. Substrát by měl být lehce navlhlý, ale ne příliš.

Mohlo by Vás zajímat

Vaření
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd: Několik levných inspirací na celý pracovní týden

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

Parní lokomotiva
publikováno 23. 2. 2024 autor Petr Dostál

První cestovní kancelář? Už v roce 1841 proběhla první organizovaná výprava s cestovní kanceláří

zavřít reklamu
×
Reklama