Výsadbu hortenzií proveďte nyní, v létě vás za to odmění bujnou květenou

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 19.09.2023 06:30
Hortenzie

Hortenzie patří mezi překrásné rostliny, které se nemálo rozšířily do českých zahrad. Mají překrásné kulovité květenství a nejsou náročné na péči.

Nejlepší čas, kdy začít pěstovat hortenzie, je právě podzim. Jedná se o ideální dobu, kdy lze malé keříky hortenzií vysadit. Na půvabné květy se pak můžete těšit od března do července, ale samozřejmě záleží na tom, jakou vysadíte odrůdu. I když patří mezi keře nenáročné, určitě se vyplatí jim nějakou tu péči dopřát. Pak vás potěší překrásným květenstvím, které zahřeje u srdce.    

Správné umístění hortenzie

Základním předpokladem pro úspěšné pěstování je zvolení správného místa. Proto vybereme takové, které hortenziím nabídne ranní slunce a odpolední stín. Jelikož je odpolední slunce příliš silné, rostliny jej nesnesou, a úplný stín také ne. Pozor si také dávejte na různé ranní stínění, například od stromů či zdí. Pokud hortenzie umístíte na severní či jižní stranu, klidně i ke zdi, bude se jim zde dařit a ještě jim zajistíte ochranu před silným větrem. Co se týká času výsadby, ideální bude nyní či na jaře. A to z toho důvodu, aby rostliny měly čas vyvinout svůj kořenový systém před rozkvětem. Mladé rostliny nezapomínejte pravidelně zalévat.  

Hortenzie

Správný substrát

Dalším klíčem k úspěchu je pěstování ve správném substrátu. Tento druh rostlin preferuje kyselejší a humózní půdu, ale také dokonalou drenáž. I když mají rády vlhkou půdu, nesnesou přemokření. A právě nadmíru mokrá půda je nejčastějším viníkem nízkého kvetení či odumírání keře. Obecně nutno dodat, že hortenzie musí být tam, kde je dokonale propustná půda. 

Podzimní výsadba 

Ze všeho nejdříve vyhlubte jámu, která bude o přibližně šedesát centimetrů širší než kořenový bal. Co se týká hloubky, měla by být zhruba stejná jako délka balu. Horní část rostliny má být zároveň s půdou či mírně nad ní. Také doporučujeme přidat speciální substrát pro kyselomilné rostliny. 

Ochrana hortenzií před mrazy a péče o ni

Než rostliny správně zakoření, bude potřeba, abyste je dvakrát až třikrát do týdne zalili. V létě je dobré, abyste pod keříky umístili mulč, který udrží vlhkost půdy. Ideální je například mulčovací kůra. Hnojíme především před nasazením květů, pak nehnojíme. Před zimou je vhodné kolem keříků postavit zábranu vyrobenou z bílé textilie. Při nákupu sazenic je však vhodné dbát na to, aby keře byly mrazuvzdorné.    

Mohlo by Vás zajímat

house sitting
publikováno 24. 2. 2024 autor Petr Dostál

House sitting aneb nový trend v cestování: Chcete bydlet zadarmo za hlídání domu?

Dortík Red Velvet
publikováno 29. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Bleskurychlý mini dortík Red Velvet, který upečete za necelých pět minut. Zachutná a oslní každého

¨Rajčata
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Které odrůdy rajčat jsou odolné plísni? Vysévejte druhy, které patří mezi nejoblíbenější

zavřít reklamu
×
Reklama