Rozchodníky rozhodně nejsou bezúdržbové. Právě nyní vyžadují vaši péči

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 12.10.2023 06:45
Rozchodník

Rozchodníky patří mezi trvalky, které kvetou nádhernými květy až do podzimu. I když se o nich tvrdí, že jsou bezúdržbové, není tomu tak úplně. Jakou péči byste jim měli dopřát?

Když krásné květy letních rostlin odkvetou, rozchodníky na zahradě začínají zářit jako královny. Mimo toho, že těší naše oko a krášlí zahradu, nabízí také potravu včelám. Proto bude důležité, abyste jim poskytli správnou péči. Pak se vám odmění krásnými listy, ale také půvabnými květy. Jak o ně správně pečovat? 

Pokud rozchodníky ještě nemáte

Rozchodníky se vám zalíbily natolik, že byste je chtěli na zahradu? Ještě máte chvíli čas na jejich výsadbu. Než je však budete sázet, místo si třikrát promyslete. Neboť se rostliny rády rozrůstají. Navíc potřebují dostatek sluníčka. Můžete je dát na vyvýšený záhon, kde na ně bude svítit slunce a zároveň bude přebytečná voda odtékat pryč. Rozchodník totiž nesnese přemokřenou půdu. 

rozchodník a včela

Pokud je dáte do stínu, porostou, ale málo. Navíc se potáhnou za sluncem a jejich květy budou málo vybarvené. Zálivku jim jistě dopřejte, ale pouze v období, kdy panuje sucho. Zemina by měla být s příměsí písku a s dostatečným množstvím živin. Díky těmto podmínkám se pěkně rozrostou a jejich květy i listy budou mít krásné barvy.

Péče o rozchodníky na podzim

Velkou výhodou rozchodníků je, že je škůdci nemají rádi. Lze říci, že je neokusují ani nenasytní slimáci, se kterými je běžně velký problém. Jakmile však přijde podzim, měli byste rostlinám dopřát nenamáhavou péči. Uděláte nejlépe, když jim odstraníte suché květy. Díky tomu se rozchodníky nebudou tolik vysilovat, a navíc se příští rok dočkáte velkých a plných květů. 

V případě, že je máte na zahradě déle a potřebují dodat více na vzhledu, jednoduše je zmlaďte. To provedete tak, že je rozdělíte. Určitě vždy vybírejte takový trs, který je zdravý. Poté jej zasaďte na slunné místo s dokonale propustnou půdou, přitlačte a zalijte. Po úplném odkvětu lze rostliny ostříhat, a to u země. Díky tomuto kroku vás na jaře potěší novými výhonky.     

Mohlo by Vás zajímat

Vaření
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd: Několik levných inspirací na celý pracovní týden

Bramborová polévka
publikováno 21. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Připravte si poctivou bramboračku, která voní česnekem, zahřeje a pochutnáte si

Karamelový dezert
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající nepečený dezert k víkendovému kafíčku, který máte za 30 minut připravený

zavřít reklamu
×
Reklama