Monstera: Žloutnutí listů a další problémy, které si zaslouží okamžitý zásah

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 18.08.2023 07:00
monstera

Pokud se s rostlinou monstery něco děje, dá nám to jasně najevo svými listy. Pokud nejsou jasně zelené, ale mění barvu, jedná se o varovné znamení.

Monstery bezpochyby patří k velice oblíbeným interiérových rostlinám, které svými velkými listy zdobí mnoho domácností. Za dob babiček se monstera pyšnila mnohem větší popularitě. Bohužel však její obliba mírně klesla, ale nyní se opět vrací v plné síle na výsluní. Její typické listy mohou zdobit jakýkoli interiér, a to bez ohledu na styl. Co ale dělat, pokud rostlině žloutnou listy?

Proč žloutnou monsteře listy

Co stojí za žloutnutím listů u této skvostné rostliny? Především pak přelití či nesprávné hnojení. Tedy nedostatek významných živin, které monstera potřebuje. Co se týká správné zálivky, měli byste udržovat spíše sušší půdu. Zálivku aplikujte do podmisky a nenechávejte rostlinu příliš dlouho stát ve vodě. K zálivce také přidejte hnojivo pro pokojové rostliny. 

Hnědé skvrny na listech

Hnědé skvrny, které lemují žluté mapky, mohou být příčinou nejen přelití, ale také nesprávného umístění. Monstery totiž nesnesou přímé slunce, protože paprsky mohou listy spálit. Ty následně reagují hnědými skvrnami. Zkuste rostlinu přemístit na místo, kde je rozptýlené světlo a snižte zálivku. 

monstera

Černé a bílé skvrny na listech

Černým skvrnám na listech nahrává více aspektů. Většinou zvýšení zálivky, málo světla a nízká teplota v místnosti. Co se týká teploty, monstery preferují teplotu kolem 22 až 30 °C. Pokud ji máte na chladné chodbě v koutě, nemusí se jí tam dařit. Mimo černých skvrn, se také můžete setkat s bílými skvrnami. V takovém případě jde většinou o houbové onemocnění. Jednejte ihned. Zasažené listy odřízněte čistým nožem či ustřihněte nůžkami a přesaďte ji do jiného substrátu. Určitě také snižte zálivku nebo rosení listů. 

Monstera nemá typické otvory v listech

Mladé listy otvory nemají. Naopak je tomu ale u starších listů, které by otvory mít měly. Pokud je tomu naopak, příčinou je chlad, nedostatek světla či živin. Problém se vyskytuje i u starších a velkých monster. Přeneste ji tedy na světlé místo, kde je tepleji a doplňte jí výživné hnojivo pro pokojové rostliny. 

Mohlo by Vás zajímat

Kůra
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Mulčovací kůra: Kdy ji používat a kdy raději ne? A jaké jsou její výhody a nevýhody?

Česká republika
publikováno 13. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Kvíz: Nejkrásnější místa v Česku, která stojí za návštěvu. Vyzkoušejte se, zda je poznáte všechna

Cukrovka
publikováno 11. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Hořčík je velice důležitý nejen při diabetu. Jak poznat, že v těle chybí a jak ho doplnit přirozenou cestou?

zavřít reklamu
×
Reklama