Tyto pokojové rostliny vám v zimě za kávovou sedlinu poděkují svými listy, ale i květy

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 27.12.2023 08:15
Orchidej

Každý z nás si nejspíš ráno dělá kávu, ale zbytek na dně hrníčku nejspíš vyhazuje do koše. To je ale škoda, protože i tento zbytek sedliny může ještě dobře posloužit.

Kávová sedlina je výborná pro naše pokojové rostliny, proto můžete zbytek v hrníčku vysypat do květináče. Pokud to budete dělat pravidelně, budete překvapeni, jak tento krok bude vašim rostlinám  prospívat. Pakliže vaše rostliny potřebují dodat energii a živiny, právě tento způsob bude ideální. Jaké rostliny kávovou sedlinu milují? 

Proč je kávová sedlina tak dobrá?

V první řadě je výborným, pomalu se uvolňujícím zdrojem dusíku. A dusík je klíčovou složkou, která pomáhá podporovat růst rostlin. Obsahuje ale i stopová množství dalších důležitých živin pro rostliny, jako je draslík, fosfor, vápník, železo a hořčík. Ještě lepší je, že všechny tyto živiny jsou ve formě, kterou lze snadno absorbovat do půdy a do kořenů rostlin, a to tím nejlepším možným způsobem. Když rostliny získávají živiny pomalu, jsou silné, stabilně rostou a správně prospívají.

Káva

Pro jaké rostliny je sedlina vhodná

Hnojení kávou prospívá acidofilním rostlinám, tedy těm, které dávají přednost lehce kyselejší nebo vysloveně kyselé půdě. Proto se nehodí do květináče sukulentů nebo oleandru. Ovšem takový brambořík patří mezi rostliny, kterým prospívá kyselá půda. Po kávě budou mít pevnější listy a dočkáte se i květů. Můžete ho zalít stejně připravenou vodou jako pro orchidej nebo do květináče můžete vsypat samotnou sedlinu.

Orchidej

Orchidej miluje kávovou sedlinu

Orchidej patří mezi rostliny, které mají rádi kyselejší půdu, proto jim káva bude velmi prospívat. Dost možná se vám odvděčí krásnými květy, které budou zdobit váš byt. Orchidejím bude v kávě svědčit právě draslík, který je pro ně skvělou výživou s poslouží i jako stimulátor květů. Po dopití kávy, je důležité sedlinu vysušit. Můžete ji dát například na pečící papír a dát na místo, kde není příliš velká vlhkost. Poté sedlinu vsypte do vody v poměru 1:30. Promíchejte a nechte odstát. Vodu bychom poté měli scedit a můžeme ji nalít do větší nádoby, do které vložíme orchidej. Tu tam 15 – 30 minut necháme aby nasála všechny potřebné živiny. Nakonec ji necháme okapat a položíme ji na její místo.

Kapradiny 

Mnozí z nás pěstují kapradiny doma jako pokojovky. Spolu s vřesy jsou známé jako acidofilní rostliny, které mají rády stín a vlhko. Z kávy jim prospěje spoustu živin jako je dusík a dalších prvků, včetně fosforu, hořčíku, draslíku a mědi. Můžeme je také zalít vodou stejnou jako u orchidejí nebo vsypat do květináče sedlinu. Mezi další rostliny, kterým sedlinu můžeme nabídnout, patří toulcovka, tlustice vejčitá, vánoční kaktus, filodendron, šplhavnice zlatá a africké fialky.

Mohlo by Vás zajímat

Stezka v oblacích
publikováno 25. 2. 2024 autor Petr Dostál

Stezky korunami stromů nabízejí skvělou zábavu i adrenalin i v zimě

Maliny
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak prořezat maliny, abychom se dočkali bohaté úrody? Pozor na druh a správný řez

Zahrada
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tato letnička by na zahradě neměla chybět. Je zdravá, bezúdržbová a brzy bude čas na její výsev

zavřít reklamu
×
Reklama