Pickles: Vitamínová bomba nejen pro zimní období

16. 1. 2023 Nikola Klementová
Pickles: Vitamínová bomba nejen pro zimní období

Pickles je přímo vitamínová bomba, která prospěje vašemu organismu. Navíc jej můžete připravit ze zeleniny, kterou máte rádi, tudíž se nemusíte omezovat výběrem.

Pokud ještě nevíte, co přesně je pickles, tak se jedná o rychle kvašenou zeleninu, která dodá tělu mnoho potřebných bakterií, vitamínů, ale také minerálních látek. Název působí dosti novodobě, ale věřte, že ve skutečnosti tomu tak není, neboť jej připravovaly již i naše babičky. Kvašená zelenina se připravovala s přebytku domácí zeleniny nebo právě proto, aby se tělo stalo odolným vůči nachlazení a jiným zimním virózám. Pokud jej ještě nemáte ve své lednici, neváhejte ani vteřinku a tuto dobrotu si připravte. Na přípravu může být náročnější, ale účinky této pochoutky vás jistě potěší. 

Probiotický účinek

Fakt, který je známý již po generace, praví, že imunita začíná již ve střevech. To je ovšem pravdou! Aby tomu tak opravdu bylo, zajdeme do lékárny a koupíme umělé vitamíny či probiotika. Jenže přemýšleli jste někdy nad tím, zda děláte opravdu dobře? Jestli vitamíny, které kupujete, jsou opravdu o vitamínech a neobsahují zbytečná plnidla a konzervační látky? U pickles takové pochybnosti mít nemusíte. Dáte do něj to, co vám chutná a budete vědět, co přesně obsahuje. 

I když bude příprava mírně náročnější a zdlouhavější, výsledek vás nadchne a překvapí. Navíc, jak už jsme zmínili, obsahuje řadu vitamínů, minerálů, ale také probiotické bakterie mléčného kvašení, které jsou přímo ideální potravou pro střeva. Pickles si můžete vychutnat k masu, rybě, do salátu, ale i klidně jen tak samotné.

Pickles: Vitamínová bomba nejen pro zimní období

Jak tuto lahůdku připravit

Kvašenou zeleninu si sice můžete koupit, ale pokud si ji připravíte doma, bude přesně podle vaší chuti a budete vědět, co jste do ní dali. 

Nyní si připravte zeleninu, kterou máte rádi, například mrkev, cibuli, česnek, řepu, květák, brokolici – jednoduše tu, kterou si s libostí vychutnáte. Dále pak sůl, bobkový list, kopr, kuličky pepře, klidně i koriandr a další podle vaší chuti. Na přípravu si vyhraďte přibližně jednu hodinu a můžete začít. 

Nejdříve očistěte zeleninu, omyjte ji a nastrouhejte na hrubém struhadle nebo ji nakrájejte na tenké proužky. Pokud použijete květák, rozdělte jej na růžičky. Nyní si vezměte větší mísu a nasypte do ní zeleninu a osolte ji. Na jeden kilogram připravené zeleniny využijte dvacet gramů soli. Pomocí rukou obsah pořádně promíchejte a mačkejte. Jakmile zelenina pustí šťávu, napěchujete ji do vyvařených zavařovacích sklenic. Doporučujeme zeleninu v mísy nechat odležet, a to přibližně jednu hodinu – pustí pak více šťávy, kterou určitě využijete.   

Po uplynulé době vezměte vyvařené sklenice a napěchujte do nich zeleninu, kterou následně zalijete šťávou z mísy. Sklenice poté odložte například do plechu, protože z nich bude unikat šťáva. Teď už zbývá jen plech se zavařovačkami umístit na teplé místo a nevíčkovat je, ale umístit na ně těžítko. Například další a užší zavařovací sklenice naplněné vodou. Za přibližně pět dnů můžete umístit hotové pickles do lednice a vychutnávat si jeho blahodárné účinky a lahodnou chuť. 

Mohlo by Vás zajímat

Domácí Baileys
30. 11. 2023 Nikola Klementová

Baileys, se kterým o Vánocích zazáříte: Je jednoduché a jeho chuť je božská

betlém
2. 12. 2023 Petr Dostál

Nejkrásnější betlémy u nás: Vidět můžete i Ježíškovu obřízku

Vánoční kaktus
30. 11. 2023 Nikola Klementová

Proč vánočnímu kaktusu žloutnou listy: Jak mu pomoci, aby do Vánoc pookřál

Další příspěvky z kategorie Zdraví

kurkuma
30. 10. 2023 Nikola Klementová

Zlatý zázrak z východu vás zbaví bolesti v krku a zánětu bez drahých léků

prsty na nohou
19. 10. 2023 Nikola Klementová

Jak se zbavit plísně na nohou? Jde to efektivně i bez drahé chemie

Vánoce milujeme všichni, ale co jistě snese jen málo z nás, je…
10. 1. 2023 Nikola Klementová

Vánoční mlsání nese svá rizika: S těmito bylinkami si ulevíte od pálení žáhy i bolesti žaludku

šípky
19. 10. 2023 Nikola Klementová

Připravte si domácí sypký vitamín C: Ideální pro podporu imunity a ochranu před chřipkou

Ne každý si uvědomuje, že i obyčejná chůze patří mezi pohybové…
13. 8. 2023 Nikola Klementová

Obyčejná chůze prospěje celému organismu i psychice: Jaké jsou její největší benefity?

oregano
28. 6. 2023 Nikola Klementová

Oregano pomůže při hubnutí a posílí organismus: Jak si ho správně dopřát?

zavřít reklamu
×
Reklama