Nejlepší hnojivo pro sazenice rajčat, po kterém budou silné, zdravé a úroda bude bohatá

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 20.04.2024 07:15
Rajčata

Sazenice na parapetech již vykukují do výšky, a tak je čas je přihnojit. Pokud preferujete domácí hnojiva, přihnojte je těmi, které jim dodají potřebné živiny.

Díky správně zvolenému hnojivu, které obsahuje řádu významných látek, budu sazenice silné a budou odolnější vůči chorobám. Řádně vyživené sazenice také více plodí. Z toho důvodu jsme pro vás připravili tip na dvě domácí hnojiva, která budou pro sazenice prospěšná. A to nejen pro sazenice rajčat, ale také pro papriky, okurky, cukety, kedlubny a mnoho dalších.

Hnojivo pro sazenice

Suroviny, které budeme aktuálně používat pro přípravu hnojiva, budeme muset nechat zkvasit. Pak bude mít výsledek opravdu silné účinky. A co takové hnojivo bude obsahovat? Především pak dusík, draslík a fosfor. Tedy důležité živiny, které podpoří růst, silný kořenový systém i nakvétání sazenic. A pokud nám bude krásně svítit sluníčko, hnojivo bude za týden připravené k použití. Pokud ne, bude chladněji, počkáme si třeba dva týdny, než zkvasí.

Rajčata

V případě, že potřebujete hnojivo nyní a nechcete čekat, prozatím zvolte droždí a popel. Smíchejte litr a půl vody, půl kostky droždí a půl lžíce popela. Vše promíchejte a nechte alespoň dva dny odstát. Poté smíchejte jedno deci hnojiva s půl litrem dešťové nebo odstáté vody a aplikujte k rostlinám. A z čeho se skládá hnojivo, o kterém jsme mluvili? Z posekané trávy.

Příprava domácího hnojiva

Hnojivo budeme připravovat stejně jako hnojivo z kopřiv. Jen s tím rozdílem, že kopřivy vyměníme za posekanou trávu. Pakliže do trávy budete chtít přidat i kopřivy a například i pampelišky, uděláte jedině dobře. Jak už jsme zmínili, vzniklé hnojivo můžete využít pro sazenice okurek, paprik, rajčat, ale i cuket a dále. Připravte si plastový kýbl a naplňte ho do jedné třetiny posekanou trávou. Tu můžete smíchat s pampeliškami a kopřivami, které taktéž nasekejte. Kýbl dolijte odstátou nebo nejlépe dešťovou vodou a nádobu postavte na slunné místo na zahradě. Obsah také pravidelně míchejte. Co se týká použití, hnojivo zřeďte s vodou v poměru 1:10.

Mohlo by Vás zajímat

Muškáty
publikováno 15. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Nejlepší hnojivo na muškáty a několik rad, díky kterým vám budou bohatě kvést až do podzimu

Pininfarina Battista
publikováno 17. 5. 2024 autor David Vanda

Pininfarina Battista je zhmotněním supersporťáku Bruce Waynea

Tesla
publikováno 16. 5. 2024 autor David Vanda

Tesla posílá průlomovou technologii gigacastingu k šípku

zavřít reklamu
×
Reklama