Zalévání zeleniny: Nedopouštějte se chyb, kvůli kterým přicházíte o úrodu

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 06.06.2023 11:11
zalévání zeleniny

Zalévání zeleniny má bezpochyby velký význam. Víte ale, jak správně zalévat, abyste nepřicházeli o úrodu? Je to jednoduché, stačí se vyhnout několika chybám.

Je pochopitelné, že jakékoli rostliny by bez vláhy uhynuly. O to více, pokud jsou sucha a rostliny jsou umístěny na slunném stanovišti. Přemýšleli jste však někdy nad tím, jak úrodu na zahrádce zalévat? Mnohdy se nevědomky dopouštíme určitých chyb, které vedou ke zničení rostliny. Vyvarujte se některých chyb a těšte se z bohaté úrody.

Polední zalévání není vhodné

Maminky, babičky, ale i dědečkové nám říkali, abychom nezalévali rostliny v pravé poledne. Nejedná se tedy o mýty či staré povídačky, protože při poledním zalévání, kdy má slunce velkou sílu, by mohlo listy, na kterých jsou kapky vody, popálit. Navíc voda by se z půdy rychle odpařila. Proto je velmi důležité rostliny zalévat ráno, kdy je půda chladnější a lépe nasákne zálivku. Pokud ráno nestíháte, nemáte možnost úrodu zalévat v brzkých ranních hodinách, zalévejte večer, ale o to vydatněji.

zalévání rajčat

Příliš mnoho zálivky

Pokud zaléváte rostliny pouze večer, možná se snažíte, abyste dopřáli rostlinám co nejvíce vody. To je však taky špatně. Zálivky nemá být moc ani málo. Pokud ji bude hodně, zaděláváte si na potíže spojené s plísněmi, zahníváním kořínků či nedostatku vzduchu kolem kořenového systému. Zemina by neměla být rozbahněná. A už vůbec by rostlina neměla stát ve vodě. Zalévejte tak, aby se veškerá zálivka vsákla do půdy. K tomuto kroku je ideální konev s kropítkem.

Kropíte nejen zem, ale i listy

Mezi další chyby, kterých se nevědomky dopouštíme a pácháme tak zbytečné škody, patří také kropení listů. Okurky a rajčata jsou na kropení listů příliš náchylné a může se u nich objevit plíseň. Z toho důvodu je nutné se mokrým listům vyhýbat. Dbejte na to, abyste zálivku nalévali pouze ke kořenům rostliny.

dešťová voda

A co se týče vody, nepoužívejte kohoutkovou. Chlorovanou vodu rostliny nemají rády. Pokud nemáte možnost zalévat zahrádku či úrodu na balkoně dešťovou vodou, napusťte si do kýblu kohoutkovou vodu a nechte ji alespoň jeden den odstát. Obecně však ale bude ideální dešťová voda, která je měkká, neobsahuje chlor a obohacuje rostliny o dusík.

Mohlo by Vás zajímat

Slimák
publikováno 10. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Slimáci na zahradě: Jak se jich zbavit? Vyzkoušejte 3 funkční způsoby, se kterými ochráníte úrodu

Včely
publikováno 12. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Medonosný hmyz zajišťuje bohatou úrodu. Takto ho udržíte na své zahradě

Rajčata
publikováno 16. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Hnojivo z droždí: Nedoceněný poklad, který má aktuálně největší využití

zavřít reklamu
×
Reklama