Chybovat při zalévání rajčat se nevyplatí: Čemu se raději vyhnout?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 17.05.2023 08:44
jak zalévat rajčata

Rajčatovou úrodu mohou zničit plísně, škůdci, ale také my. Chybným krokem se pak stává zálivka, kterou provádíme špatně. Jak tedy zalévat správně?

Když se řekne zalévání rajčat či okurek, mnohé z nás ani nenapadne, že by se tento triviální krok dal nějakým způsobem pokazit. Bohužel ano. Rajčata jsou totiž citlivá na nepřiměřenou zálivku. I když se o nich tvrdí, že porostou v každých podmínkách a každému pěstiteli. Pokud však chcete vypěstovat bohatou úrodu rajčat, a především zdravé, neplesnivé a nepopraskané plody, bude důležité jim dopřát správnou zálivku.

Takto budou rajčata plesnivět

Je obecně známo, že rajčata trpí na plísně, proto bychom měli dbát velký zřetel na to, jakým způsobem rostliny zaléváme. Pokud je budeme zalévat tak, že pokropíme i listy, brzy začnou plesnivět. Určitě se vyplatí pořídit si konev s kropítkem a vodu nalévat přímo ke kořenům. A pokud se bohužel plísně objeví, budeme muset sáhnout po nějakém ošetřujícím postřiku. Koupit můžete fungicidy v zahradnictví určené přímo na rajčata, ale také můžete vyzkoušet domácí prostředky vyrobené z jedlé sody a vody. V takovém případě zalévání přímo ke kořenům bude platit dvakrát tak více, abyste přípravek nesmyli z listů.

Jak zalévat rajčata

Přemokřená půda u rajčat

Rajčata bude nejlepší zalévat přímo ke kořenům, to už je tedy jasné. Otázka druhá zní, kolik zálivky nalít k jedné rostlině, abychom ji neohrozili velkým množstvím vody? Pokud zůstává voda kolem rostliny, ani po chvíli se nevsákne, dopřáváte rajčatům zbytečně hodně vody. Občas se tento fakt může stát, ale pravidlem by rozhodně být neměl, a to z jednoho prostého důvodu – zemina ztěžkne a ke kořenům rostliny se nedostane tolik vzduchu. Kořeny pak začnou zahnívat. Pokud vidíte, že kolem rajčete stojí voda nebo je půda přemokřená, vezměte si motyčku a opatrně kolem rostliny provzdušněte půdu.

Jak zalévat rajčata

Špatně zvolený čas zalévání

I špatně zvolený čas zálivky může být riskantní. Pokud se rozhodnete, že rajčata zajdete zalít ve tři či čtyři hodiny odpoledne, když se vrátíte z práce, raději ještě počkejte. Možná aktuálně, kdy tolik nesvítí slunce, bude možné rajčata zalít. Jakmile ale začne být větší teplo a bude pálit slunce, nemá žádný význam zalévat v poledne, protože voda se rychle odpaří.

Zalévejte tedy nejlépe ráno a večer. Určitě je také vhodné položit si otázku, čím rajčata zalijete. Voda z kohoutku by to být neměla. Obsahuje nejen chlor, ale také je studená. Rostlina by tedy utrpěla teplotní šok. Nejlepší bude ta, kterou necháte na zahradě, protože její teplota bude podobná teplotě vzduchu.

Závěrem lze tedy říci, abyste o zálivce rozhodovali podle počasí. Pokud bude velké horko, zalijte rajčata ráno i večer. Jakmile se objeví plody, zalévejte střídmě, aby plody nepraskaly.

Mohlo by Vás zajímat

Volvo EX90
publikováno 16. 5. 2024 autor David Vanda

Jako David a Goliáš. Volvo provedlo unikátní nárazovou zkoušku

Zámek Jezeří
publikováno 12. 5. 2024 autor Petr Dostál

Zámek Jezeří: Na rozhraní dvou světů

Libeček
publikováno 15. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Jak a čím hnojit libeček, aby vyrostl a nabídl nám mnoho aromatických listů

zavřít reklamu
×
Reklama