Zálivka pro okurky, rajčata a papriky, která je ochrání před plísněmi a jinými chorobami

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 04.07.2023 05:00
rajčata

Ať už chcete dopřát výživu a ochranu okrasným rostlinám nebo zelenině, existuje zálivka, která tento krok zajistí.

Aby rostliny správně a zdravě rostly, měli byste jim dopřát pravidelné hnojení, ale také správné podmínky. Tak budou lépe odolávat škůdcům a různým chorobám. Abyste však svoje rostliny vyživili, nebude potřeba kupovat chemická hnojiva. Vystačíte si s tím, co máte doma. Jednou z možností je hnojení mlékem. To zajistí nejen živiny, osvěžení rostlin, ale také ochranu před různými škůdci.

Mléko bojuje proti plísním a dodává živiny

V případě, že máte možnost koupit nepasterizované mléko, určitě tak učiňte, protože obsahuje více živin. Je tedy výživnější, a to jak pro člověka, tak i pro rostliny. Mléko z krabičky či plastu sice živiny obsahuje, ale méně. Obecně lze o mléku říci, že obsahuje bílkoviny, vitamin B a mnoho jiných prospěšných minerálů. Také vápník, o který nám jde nejvíce. Stejně jako lidé, potřebují vápník i rostliny, aby byly silné a zdravě se vyvíjely. Pak teprve budou moci lépe odolávat škůdcům a různým chorobám, mezi které také patří houbové onemocnění.

mléko

A které rostliny mléčnou zálivkou potěšíte? Především pak ty, které preferují neutrální či zásaditou zeminu. Určitě tedy zmíněné okurky, rajčata a papriky. Mezi okrasné rostliny, které vám budou vděčné za tuto zálivku, patří plaménky, karafiáty, čemeřice, břečťan, ale také klidně levandule, která mimo jiné miluje vaječné skořápky. Vhodné naopak nebude pro ty rostliny a keře, které preferují kyselý substrát.

Jak připravit hnojivo z mléka

Na přípravě není nic složitého. Je však potřeba dodat, že mléko, které je pasterizované, byste neměli tolik ředit. Tedy bude stačit jeden díl mléka a jeden díl dešťové vody. Určitě nepoužívejte vodu chlorovanou z kohoutku. Pokud dešťovku nemáte, nechte vodu odstát. Nepasterizované mléko zřeďte s vodou v poměru 1:3. Opět s dešťovou nebo odstátou vodou. Tekutinu přelijte do lahve s rozprašovačem a aplikujte na listy rostlin. Hnojivo lze také přelít do konve a nalít jej k rostlinám jako hnojivo.

Mohlo by Vás zajímat

Mšice
publikováno 13. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Domácí postřik na mšice, který ochrání vaši budoucí úrodu

Zámek Jezeří
publikováno 12. 5. 2024 autor Petr Dostál

Zámek Jezeří: Na rozhraní dvou světů

Slimák
publikováno 10. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Slimáci na zahradě: Jak se jich zbavit? Vyzkoušejte 3 funkční způsoby, se kterými ochráníte úrodu

zavřít reklamu
×
Reklama