Plíseň na cuketách: Chraňte rostliny účinným způsobem

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 11.07.2023 05:00
cukety

Ochránit cukety a dýně před plísněmi není složité. Důležitá je však prevence, kterou byste měli zahájit již nyní. V čem přesně spočívá?

Cukety patří mezi velmi oblíbenou zeleninu, která má bohaté využití. Z cukety můžeme připravit vynikající buchtu či cukeťáčky a tak dále. Dýni, především pak hokaido, lze zavařit, upéct či z ní uvařit polévku. Navíc pokud je dobře usklasníte, lze si je vychutnat i v zimním období. Jak tedy dýně a cukety ochránit před plísněmi, abychom se mohli těšit z bohaté úrody? 

Preventivní opatření před vznikem plísní

Ať už cukety či dýně pěstujete v nádobách, na záhonech či na kompostu, bude důležité, abyste je chránili před plísněmi. A to však nejlépe preventivně, protože jak je známo, prevence je nejlepší lék. I když dýně budeme sklízet až k podzimu, je důležité, abychom jejich rostliny chránili již nyní. Naopak je tomu u cuket, kdy jejich plody můžeme již postupně sklízet. Sice jsou ještě malé, ale právě malé cuketky chutnají nejlépe. Jsou šťavnaté a plné prospěšných látek. Nejlepší, ale také nejjednodušší prevencí, bude správná péče.

dýně

Rostliny dýní, ale také cuket, byste neměli přelévat. Vodu nenalévejte na list, ale pouze ke kořenům. Před výsadbou je také nutné myslet na to, že se rostliny velmi rozrůstají, proto mezi nimi ponechte dostatečný prostor, aby kolem nich mohl proudit vzduch. Dále pak popřemýšlejte o podložení plodů. Plody lze podložit čímkoli. Důležité ale bude, abyste je ochránili před vlhkostí od země. 

Postřik proti plísni na cukety a dýně

Proti plísni můžete preventivně aplikovat postřik. Použít lze mléko, které je mimojiné skvělé i pro okurky či rajčata. Dále pak cibulové slupky nebo česnek. Jelikož má česnek antivirotické účinky, lze jej aplikovat i tehdy, když se plíseň na listech objeví. Je však potřeba myslet na to, že domácí postřiky musíte nanést několikrát po sobě. Co se týká mléka, má antiseptické účinky a jako prevence je velice účinné. Stačí smíchat jeden díl mléka a dva díly vody. Postřik aplikujte v podvečer, kdy slunce již nemá takovou sílu. Mezi další pomocníky patří takzvaná chytrá houba. Lze jikoupit v zahradctví či na internetu. Některé z nich navíc působí také proti červené, sklerociniové a fomové hnilobě. Určitě také vybírejte čistý produkt, neboť takové přípravky s chytrou houbou nezanechávají žádná rezidua v půdě. 

Mohlo by Vás zajímat

Kuchyň
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak odstranit mastnotu a mastný prach v kuchyni? S ověřenými triky to bude jednoduché a rychlé

Poklady Karlovarského kraje
publikováno 27. 2. 2024 autor Petr Dostál

Poklady Karlovarského kraje: objevte krásu místních měst

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

zavřít reklamu
×
Reklama