Recept na domácí postřik, který si poradí s plísněmi na rostlinách zeleniny

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 17.07.2023 05:00
okurky

Pěstujete vlastní rajčata, okurky, papriky, cukety a další? Domácí zelenina je vždy nejlepší a nejchutnější. Co nám ale zaručeně pokazí radost, tak je plíseň. Jak proti ní zeleninu chránit, a to i preventivně?

Plíseň je přímo postrachem všech pěstitelů zeleniny, ale i ovoce. A to proto, protože se její spory přenášejí vzduchem a usazují se na všem, co jim poskytne živné prostředí. Plísně jsou vlastně takové houby, které milují vlhké a teplé prostředí. Výkyvy teplot nebo deštivé období, je pro vznik houbového onemocnění ideální. Jaký postřik na plísně platí, a to i preventivně?

Postřik na plísně

Existuje mnoho druhů plísní, které mohou vaši úrodu napadnout. Mezi nejčastější patří plíseň okurková, která napadá nejen samotné okurky, ale také melouny. Objevují se žlutozelené skvrny na listech, které postupně hnědnou a rostlina zasychá. Plíseň bramborová napadá nejen brambory, ale také rajčata. Projevuje se šedozelenými až hnědými fleky na listech. Bohužel však nenapadá pouze listy, ale také plody.

přeslička

Ať už jde o jakoukoli plíseň, vždy bude potřeba, abyste ji rozeznali již tehdy, když se objeví první příznaky. Pokud se plíseň rozšíří, a to velmi, bude potřeba sáhnout po silnějších prostředcích. Použít lze však také bylinku, kterou považujeme za plevel. Tou je přeslička rolní. Má dokonalé fungicidní vlastnosti a lze ji použít jako prevenci proti plísním, ale také jako skvělý prostředek, který lze využít, když se plíseň objeví.

Jak připravit postřik z přesličky

Na silný roztok doporučujeme, abyste si připravili jeden kilogram čerstvé přesličky a osm litrů vody. Přesličku nasekejte a ponořte do vody na 24 hodin. Po uplynulé době přelijte do hrnce, postavte tekutinu s bylinou na sporák a nechte alespoň patnáct minut probublávat. Jakmile tekutina vychladne, přeceďte ji a smíchejte jeden díl tekutiny s třemi díly dešťové vody, přidejte pár kapek přírodního mýdla či nastrouhejte kousek žlučového mýdla a aplikujte postřikem na celé rostliny.

Mohlo by Vás zajímat

Barcelona
publikováno 17. 5. 2024 autor Aleš Mohr

Po evropských velkoměstech: Barcelona - slavné sportovní i historické stavby

Volvo EX90
publikováno 16. 5. 2024 autor David Vanda

Jako David a Goliáš. Volvo provedlo unikátní nárazovou zkoušku

Včely
publikováno 12. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Medonosný hmyz zajišťuje bohatou úrodu. Takto ho udržíte na své zahradě

zavřít reklamu
×
Reklama