Recept na domácí postřik, který si poradí s plísněmi na rostlinách zeleniny

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 17.07.2023 05:00
okurky

Pěstujete vlastní rajčata, okurky, papriky, cukety a další? Domácí zelenina je vždy nejlepší a nejchutnější. Co nám ale zaručeně pokazí radost, tak je plíseň. Jak proti ní zeleninu chránit, a to i preventivně?

Plíseň je přímo postrachem všech pěstitelů zeleniny, ale i ovoce. A to proto, protože se její spory přenášejí vzduchem a usazují se na všem, co jim poskytne živné prostředí. Plísně jsou vlastně takové houby, které milují vlhké a teplé prostředí. Výkyvy teplot nebo deštivé období, je pro vznik houbového onemocnění ideální. Jaký postřik na plísně platí, a to i preventivně? 

Postřik na plísně

Existuje mnoho druhů plísní, které mohou vaši úrodu napadnout. Mezi nejčastější patří plíseň okurková, která napadá nejen samotné okurky, ale také melouny. Objevují se žlutozelené skvrny na listech, které postupně hnědnou a rostlina zasychá. Plíseň bramborová napadá nejen brambory, ale také rajčata. Projevuje se šedozelenými až hnědými fleky na listech. Bohužel však nenapadá pouze listy, ale také plody. 

přeslička

Ať už jde o jakoukoli plíseň, vždy bude potřeba, abyste ji rozeznali již tehdy, když se objeví první příznaky. Pokud se plíseň rozšíří, a to velmi, bude potřeba sáhnout po silnějších prostředcích. Použít lze však také bylinku, kterou považujeme za plevel. Tou je přeslička rolní. Má dokonalé fungicidní vlastnosti a lze ji použít jako prevenci proti plísním, ale také jako skvělý prostředek, který lze využít, když se plíseň objeví. 

Jak připravit postřik z přesličky

Na silný roztok doporučujeme, abyste si připravili jeden kilogram čerstvé přesličky a osm litrů vody. Přesličku nasekejte a ponořte do vody na 24 hodin. Po uplynulé době přelijte do hrnce, postavte tekutinu s bylinou na sporák a nechte alespoň patnáct minut probublávat. Jakmile tekutina vychladne, přeceďte ji a smíchejte jeden díl tekutiny s třemi díly dešťové vody, přidejte pár kapek přírodního mýdla či nastrouhejte kousek žlučového mýdla a aplikujte postřikem na celé rostliny.  

Mohlo by Vás zajímat

Vistárie
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

Bramborová polévka
publikováno 21. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Připravte si poctivou bramboračku, která voní česnekem, zahřeje a pochutnáte si

Bedřichov
publikováno 18. 2. 2024 autor Petr Dostál

Bedřichov spustil nový informační systém pro řidiče

zavřít reklamu
×
Reklama