Choroby révy vinné: 3 postřiky, které na ně spolehlivě fungují

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 14.06.2023 05:00
réva vinná

Největší hrozbou všech pěstitelů jsou bezpochyby škůdci a různé choroby. Ty se bohužel nevyhýbají ani vinné révě. Nejčastěji ji napadá známé padlí, jak proti němu účinně bojovat?

S houbovým onemocněním zvaným padlí, byste si neměli zahrávat. Bohužel velmi často přezimuje v pupenech a na jaře se začne probouzet a šířit dál. Je tedy vhodné, abyste stromky před padlím bránili také preventivně. A podle čeho tuto chorobu spolehlivě poznáte? Vytvoří se bílé moučnaté fleky, které postupně šednou a způsobují deformaci všech zasažených částí. Plody révy praskají a vysychají. Je však také třeba upozornit, že tato parazitická houba miluje teplotu nad 22 °C a vyšší vzdušnou vlhkost. V takových podmínkách se jí daří nejlépe. Pokud zaznamenáte příznaky padlí, raději jednejte téměř okamžitě. 

Postřiky proti padlí, které fungují

Ze všeho nejdříve bychom vám chtěli říci, že preventivní opatření je velice důležité. A je mnohem jednodušší, než samotné řešení problému. Proto je vhodné, a to ihned na začátku vegetace, abyste upevnili letorosty do takzvané drátěnky, vylomili přebytečné výhony a zálistky. Tak předejdete napadení padlí, které preferuje zalistněná a méně vzdušná místa. A když už jsme u prevence, pokud révě zajistíte zmíněné kroky, na jaře můžete namíchat postřik ze síry, i ten působí jako skvělý pomocník proti zmíněnému houbovému onemocnění.  

Postřik na padlí vinné révy

Jako pomoc a prevenci můžete také využít sílu rostlin a dalších. Níže uvedené postupy jsou vhodné především pro domácí pěstitelé, kteří nemají obrovské vinice. První ingrediencí pro přípravu postřiku, je kopřiva. Smíchejte 100 gramů nasekaných kopřiv s jedním litrem vody. Směs nechte alespoň tři dny na teplém místě, následně slijte přes jemné sítko a smíchejte se třemi litry vody. Směs aplikujte na révu.        

Jedlá soda, ale i přeslička 

Přeslička je opravdovým darem přírody. Mnozí ji považují za plevel, ale přeslička rolní, která je také uznávanou bylinou, pomáhá v prevenci proti padlí, ale také proti plísni okurkové či plísni na rajčatech. A pokud se u vás padlí již objevilo, využijte přesličku i k tomuto kroku. Připravte si 60 gramů čerstvé nebo 10 gramů sušené byliny a smíchejte ji se dvěma litry vody. Tekutinu nalijte do hrnce a přibližně dvacet minut vařte. Poté odstavte a nechte do druhého dne louhovat. Přeceďte a nalijte do lahve s rozprašovačem a ihned aplikujte.

Postřik z přesličky na padlí vinné révy.

Přesličku také můžete nechat zkvasit, ale k tomuto kroku je potřeba alespoň deset dní. Vhodným řešením také může být postřik připravený z jedlé sody, oleje a jemného mýdla či mycího prostředku na nádobí. Stačí 5 lžic jedlé sody, 5 lžic oleje (například slunečnicového), pár kapek mycího prostředku a 4 litry odstáté vody, nejlépe však dešťové. Suroviny promíchejte a aplikujte na révu.

Mohlo by Vás zajímat

Rajčata
publikováno 14. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Co přidat pod rajčata při výsadbě, aby rostliny byly silné a bohatě plodily

Banány
publikováno 9. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Jak připravit hnojivo z banánových slupek, které má nyní bohaté využití? Připravte ho správně

Ondřejovská hvězdárna
publikováno 11. 5. 2024 autor David Vanda

Poznejte údolí řeky Sázavy a navštivte i nedalekou Ondřejovskou hvězdárnu

zavřít reklamu
×
Reklama