Červencové zaštipování rajčat zajistí velkou úrodu, rostliny bez chorob a chutné plody

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 18.07.2023 04:00
rajčata

Zaštipování rajčat není složité. Navíc díky němu zajistíte větší plody a zdravé rostliny. Jak na správné červencové zaštipování?

Vypěstovat dokonalá rajčata není složité. Naopak, jedná se o oblíbenou zeleninu, která je nenáročná na péči. Důležité však bude, abyste jim zajistili správnou péči, hnojení, zálivku, ale také pravidelné zaštipování. Pak si budete moci užívat sladká rajčata každý den, ať už na salát, na chleba s máslem či na kečup. Jak tedy na správné zaštipování?

Jak na správné zaštipování rajčat

K bohaté úrodě vede správné zaštipování, ale neměli byste zapomínat na pravidelné hnojení, dostatek slunce a pravidelnou zálivku, kterou byste neměli aplikovat na list, ale pouze ke kořenům. Co se týká zaštipování rajčat, jedná se o velice důležitý krok, díky kterému zajistíte, že se rostlina bude více soustředit na vývoj plodů. Ty jsou pak větší a zároveň jich bude více. Vyštipovat by se měla především rajčata tyčková. Keříčková rajčata by se měla udržovat vzdušná, ale zároveň s hustějším olistněním, které je u nich žádoucí.

rajčata

Pořádně si prohlédněte rostlinky a uštípněte každou větvičku, která vyrůstá jako takzvaný zálistek. Většinou jej najdeme mezi stonkem a větvičkou. Tento proces je vhodné provádět každý týden, někdy i dvakrát do týdne. Zálistky je totiž vhodné vylamovat tehdy, když jsou ještě malé. Jakmile budou zálistky velké, riskujete tak napadení chorobami nebo plísní. V případě, že začínáte se zaštipováním až od července, doporučujeme, abyste u silnějších větviček zasypaly takzvané rány skořicí. Působí fungicidně a zabrání průniku chorob. Pokud si troufnete, což jistě můžete, opakovaně zaštipujte také za sedmým až osmým hroznem květů (květenstvím). Ulehčíte rostlině, a ta se pak bude více soustředit na výživu dozrávajících plodů.

Správná péče o rajčata

Aby rostliny nezahynuly, bude potřeba, abyste je pravidelně zalévali, především pak v horku, které aktuálně panuje. Rajčata zavlažujte ráno i večer. Pozor si ale dávejte na přemokření, které kořeny nesnesou. Zalévejte tedy tak, aby půda byla vlhká, nikoli přemokřená. Během vegetace, a to alespoň třikrát, bude důležité, abyste půdu kolem rajčat okopali a zeminu nahrnuli zpět na stonky rajčat. Rostlina pak zapustí nové kořeny. Pokud jste na rostlinách ponechaly spodní listy, otrhejte je. Nebudete tak riskovat napadení houbovými chorobami. Nezapomínejte ani na pravidelné hnojení, protože rajčata mají velkou spotřebu živin. Přihnojujte nejlépe tekutými hnojivy, například zákvasem ze slepičího trusu, jíchou z kopřiv či droždím a popelem. Jistě máte z čeho vybírat.

Mohlo by Vás zajímat

Oleandr
publikováno 16. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Hnojení oleandru: Správně zvolené živiny podpoří rostlinu v bohatém kvetení, začněte s ním již nyní

Pokojové rostliny
publikováno 11. 5. 2024 autor Petra Seibertová

4 krásné stínomilné pokojové rostliny, které přináší štěstí a mnoho toho vydrží. Máte je doma?

Zámek Jezeří
publikováno 12. 5. 2024 autor Petr Dostál

Zámek Jezeří: Na rozhraní dvou světů

zavřít reklamu
×
Reklama