Příprava hnojiva z dřevěného popela: Proč nyní najde nejširší využití?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 11.05.2023 05:00
popel

Dřevěný popel je surovina, kterou bychom neměli vyhazovat. Obsahuje totiž řadu cenných minerálů, které pomohou vyživit a dodat sílu mnohým rostlinám.

Je však značný rozdíl, jaký popel na výrobu hnojiva použijete. Popel z briket a uhlí pro hnojení vhodný nebude, protože obsahuje značné množství nežádoucích prvků. Naopak je tomu u popela ze dřeva, ten bude nejlepší volbou. Obsahuje vápník, draslík, fosfor a hořčík, navíc má alkalickou reakci a skvěle se rozpouští ve vodě. Jak z něj tedy připravit vhodné hnojivo?

Pro jaké rostliny je vhodný, pro které ne

Jelikož se výsadba okurek, paprik, rajčat a jiné zeleniny nezadržitelně blíží, využít jej můžete i pro tyto rostliny. Dále pak také pro hnojení ovocných stromů, malin, rybízu, jahod a pro mnohé okrasné rostliny. Využití má jistě bohaté. A právě nyní v květnu ho využijete nejvíce. Bohužel ho však nelze využít pro všechny rostliny, například pro borůvky, brusinky, rododendrony, azalky, magnolie, hortenzie, ale i vřesy, těmto rostlinám popel nedávejte. Ty totiž ke svému zdravému růstu a bohatému plození potřebují kyselou půdu.   

Příprava hnojiva z dřevěného popela: Proč nyní najde největší využití?

Jak hnojivo z popela připravit

Nejdříve ještě něco málo k jeho obsahu. Hnojivo z popela funguje jako minerální hnojivo, protože obsahuje 2–4 % fosforu, 4–7 % hořčíku, 6–10 % draslíku a 33–35 % vápníku. Je také potřeba myslet na to, že popel ze dřeva je zásaditý, ale opět záleží na tom, z jakého dřeva je. Tvrdé dřevo má pH 12, kdežto měkké má pH 10. Co se týká použití, máte tři možnosti. Popel můžete smíchat s kompostem a nasypat obě suroviny do připravené jámy. Kompost obsahuje dusík, takže obě suroviny se společně doplní a vznikne plnohodnotné hnojivo.

Popel ze dřeva jako hnojivo

Druhou možností, jak popel využít, je tekuté hnojivo, ale příliš jej neřeďte. Vyhovující a výživný poměr bude 1 kilogram popela a 2 litry vody. Popel však doporučujeme přesít přes síto, aby byl jemný a dobře se rozpustil. Dávka bude stačit na záhon o pěti metrech čtverečních. U třetí možnosti můžete popel přisypat k rostlinám. Jednoduše v tenké vrstvě rozhoďte popel kolem sazenic, rostlin, stromů či keřů.  

Mohlo by Vás zajímat

Bramborová polévka
publikováno 21. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Připravte si poctivou bramboračku, která voní česnekem, zahřeje a pochutnáte si

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

cestování se psem
publikováno 17. 2. 2024 autor Petr Dostál

Karavaning se čtyřnohým kamarádem

zavřít reklamu
×
Reklama