Tito škůdci napadají zeleninu nejčastěji: Kteří a jak před nimi chránit rostliny?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 19.07.2023 05:00
bělásek zelný

Škůdci jsou přímo postrachem všech zahrádkářů. Dokáží zničit celou úrodu, proto bychom je měli včas rozeznat a zahájit proti nim obranu.

Léto je v plném proudu a každý, kdo má zahrádku, se snaží o vypěstování své vlastní kvalitní a plnohodnotné zeleniny. Pravidelná zálivka i přihnojování pro vysoký výnos, by měly být zárukou toho, že se dočkáte bohaté sklizně. Co když vás ale v průběhu pěstování překvapí nevítaní návštěvníci? Zde je několik příkladů škůdců na zahradě, a to včetně návodu, jak se s nimi vypořádat.

Bělásek zelný

Tento na první pohled něžný bílý motýlek nejčastěji napadá brokolici, květák, kedlubny nebo zelí, má zpravila dvě pokolení, největší škody způsobuje druhá generace v červenci a srpnu, kdy motýli nakladou na spodní stranu listů stovky vajíček žlutooranžové barvy. Účinnou obranou jsou natažené sítě na zelenině, vysazení aromatických rostlin, které motýla odpuzují - celeru nebo aksamitníku, vhodné a ekologické jsou postřiky z výluhů bylin, jako je máta peprná nebo vratič. V krajním případě použijte vhodné insekticidy.

bělásek zelný

Háďátko bramborové

V tomto případě se jedná o jednoho z nejúpornějších škůdců napadajících sadbu brambor nebo rostliny z čeledi lilkovitých. Tento bílý niťovitý červ způsobuje chřadnutí rostlin, kroucení a žloutnutí listů, nižší vzrůst a vysoký počet postranních kořínků. Protože larvy tohoto škůdce přetrvávají v půdě řadu let, jedinou obranou je střídání osevního plánu, výběr zdravé sadby brambor, výsadba aromatických rostlin, jako je například aksamitník. Částečně však také pomáhá i vápnění půdy, provedené nejlépe v únoru.

mšice

Mšice a molice

Také tento hmyz patří k těm, kteří dokážou zahrádkářům pěkně znepříjemnit život. Mšice způsobuje kroucení a uvadání listů a vytváření mazovitého povlaku – medovice. Objevují se snad všude – od zeleniny, keře až po ovocné stromy. Molice jsou drobný okřídlený hmyz, který můžeme zahlédnout především na zelenině - květáku, salátu, ale i okurkách, kapustě nebo paprikách. Jako účinné se proti oběma škůdcům osvědčily postřiky z česneku, tabáku nebo kopřivy.

Plži a slimáci

Tito škůdci se objevují za vlhkého počasí už v měsíci dubnu, kdy dokáží zlikvidovat vše, co jim přijde do cesty. Vhodným řešením je použití přípravku s hlísticemi, který způsobuje úhyn těchto nevítaných návštěvníků, osvědčilo se také nakladení hromádek z listů nebo odpadu z kuchyně mezi zeleninovou výsadbu, zásadně není doporučována k likvidaci sůl, která ničí půdu.

Mohlo by Vás zajímat

Pokojové rostliny
publikováno 11. 5. 2024 autor Petra Seibertová

4 krásné stínomilné pokojové rostliny, které přináší štěstí a mnoho toho vydrží. Máte je doma?

Rajčata
publikováno 14. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Co přidat pod rajčata při výsadbě, aby rostliny byly silné a bohatě plodily

Mšice
publikováno 13. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Domácí postřik na mšice, který ochrání vaši budoucí úrodu

zavřít reklamu
×
Reklama