Jak se zbavit slimáků na zahradě? Jednoduchým a efektivním způsobem

autor Nikola Klementová publikováno 14.07.2023 05:00
slimák

Nenasytní slimáci jsou opět tady. Ničí nejen rostliny, ale také jejich plody. Zabraňte jim v pojídání vaší úrody, a to poměrně jednoduchým způsobem.

Slimáci jsou úhlavními nepříteli všech zahrádkářů a pěstitelů. Nemilosrdně dokáží zničit nejen celé rostliny, ale také jejich plody. Dokonce i některé vonné květiny, které mají před slimáky chránit úrodu. V letošním roce je tedy mšic, svilušek a jiných škůdců opravdu požehnaně. Stejně tak i slimáků. Zkoušeli jsme na zahrádce vše možné a nejvíce účinkovali dva níže uvedené postupy. Čeho jsme si však ještě všimli, že jim nechutná petržel, ale saláty bohužel neuchránila. Co tedy pomáhá?

Každý pozná, že na zahradě řádí slimáci

Slimáci si přímo libují na všem šťavnatém. At už to jsou listy nebo plody, nemilosrdně je zničí. Kraje listů jsou okousané, ale taky kolikrát vytvoří zajímavá okénka uprostřed listů. Další jejich stopa, která je spolehlivě prozradí, je sliz. Stříbrné zasychající stopy najdete nejen na listech, ale také na plodech. Aktuálně si velice rádi pochutnávají na okurkách, rajčatech, paprikách, ale i na jahodách. A tvrzení, že vyvýšené záhony spolehlivě ochrání před nájezdy slimáků, je opravdu mylné. Máme vyvýšené záhony s jahodami, ale i tam se bohužel slimáci dostali. Pomohl až brusný papír kolem celého záhonu. 

slimák

Co proti slimákům funguje

Pokud jste vyzkoušeli již kde co, ještě neházejte flintu do žita. A to ani tehdy, pokud se slimáci opětovně do zahrady vracejí. Velkým pomocníkem je obyčejný česnek. Jeho silná vůně a látka zvaná Alicin, slimáky spolehlivě odradí. Je ho však potřeba správně použít. Připravte si alespoň třicet stroužků česneku, tři polévkové lžíce oleje, jednu polévkovou lžíci mycího prostředku na nádobí a dva litry vody. Nejdříve rozmačkejte či prolisujte česnek a poté jej smíchejte s olejem. Takto připravený česnek nechte v oleji macerovat dva dny. Poté jej smíchejte s vodou a mycím prostředkem. Nyní směs nalijte či ještě lépe, našplíchejte pomocí lahve s rozprašovačem kolem rostlin. 

Další možnost, jak vyhnat slimáky ze zahrady

Mezi další pomocníky, kteří spolehlivě zahubí slimáky, patří parazitické hlístice. Možná už jste o nich slyšeli, možná také ne, ale účinkují perfektně. Sice se jedná o dražší možnost hubení, ale za to spolehlivou. A pokud chcete ochránit okurky, rajčata, papriky a jiné plodiny, jistě se vám nákup hlístic vyplatí. Hlístice jsou prodávané se svou symbiotickou bakterií a v této kombinaci spolehlivě fungují na slimáky, ale i plzáky. Jakmile hlístice přijdou do kontaktu se slimáky, napadnou je skrze dýchací otvory. Slimák během dvou dnů přestává přijímat potravu a uhyne. Než však slimák uhyne, zahrabe se do hlíny, tudíž je nemusíte odklízet ze zahrady. 

slimák

Tím však zdárné hubení nekončí. Hlístice se rychle množí a pokud budou slimáci v jejich dosahu, všechny je vyhubí. Hlístice seženete v sypké formě. Balíček na 100 m2 vám vystačí na namíchání 200 litrů přípravku. Aplikuje se vždy na vlhkou půdu, a to nejlépe v podvečer, kdy nesvítí slunce. Hlístice jsou aktivní ve vlhku. Nikdy však hlístice nepoužívejte společně s pesticidy nebo bezprostředně po nich.  

Mohlo by Vás zajímat

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

kiwi
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak pěstovat kiwi, abyste sklízeli bohatou úrodu sladkých a zdravých plodů i v našich podmínkách?

Kuchyň
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd z jednoho pekáče pro ty, kteří nemají času nazbyt. Levné jídlo, ale tolik dobré

zavřít reklamu
×
Reklama