Postřik na mšice, který je účinný a vyžene také mravence

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 19.06.2023 05:00
mšice

Každoroční boj se mšicemi může být opravdu náročný, proto je dobré, abyste měli svůj ověřený způsob, díky kterému se mšic zbavíte. A to dříve, než zdecimují úrodu.

Mšice patří mezi velmi obávaný a savý hmyz, který dokáže napáchat mnoho škod. Než si jich stačíme všimnout, na rostlinách jich může být opravdu velké množství. Jakmile ale jejich výskyt zaznamenáte, jednejte okamžitě. Navíc nemusíte kupovat chemické insekticidy, lze zvolit i ty, které připravíte doma a fungují stejně. Záleží jen na vás, který z nich si vyberete a budete jej i nadále používat.

Postřik na mšice, který funguje

Na mšice si každý pěstitel musí dávat velký pozor, jelikož se objevují velmi nenápadně, a to většinou na spodní straně listů. Tam si pochutnávají na buněčné šťávě rostliny, u které se postupně začínají deformovat listy a pokračují tak dlouho, až rostlina přestává růst. Mezi velmi účinné postřiky, které lze doma připravit, patří kopřivový insekticid. Nejlepší bude, pokud necháte kopřivy ve vodě kvasit. Tento proces však trvá přibližně deset až čtrnáct dnů.

Kopřivy

Určitě zákvas z kopřiv připravte, ale mezi tím, abyste okamžitě zasáhli, si připravte desetilitrový kýbl, do kterého (do půlky) nasekáte kopřivy a zalijete je horkou vodou až po okraj. Necháte obsah do druhého dne odstát a jeden litr kopřivového výluhu smícháte s jedním litrem vody, dvěma polévkovými lžícemi octa, přidáte pár kapek jemného mýdla a aplikujete na rostliny. Proces zopakujte po třech dnech. Co se týká zákvasu, po zkvašení jej přeceďte a zřeďte v poměru 1:10 s vodou (nepřidávejte ocet ani mýdlo).

Česnekový postřik na mšice

Česnek nesnesou mšice, ale také svilušky. Navíc lze česnekový výluh využít i na okurky proti plísni. Příprava je jednoduchá. Rozdrťte, nastrouhejte nebo prolisujte 50 gramů česneku na dva litry odstáté nebo nejlépe dešťové vody a nechte obě suroviny do druhého dne odležet. Následně přeceďte a večer aplikujte na mšice.

Česnek

Další postřik proti mšicím

V nedávném článku jsme se zmínili o možnosti hubení mšic pomocí tabáku nebo cigaretových nedopalků. I to je jedna z možností. Záleží tedy jen na vás, kterou z nich zvolíte či jaké suroviny doma máte. Další možností je využití levandule. Ta nyní pěkně kvete, ale pokud ještě levanduli rozkvetlou nemáte, můžete využít i tu, kterou máte usušenou z minulého roku.

Levandule

Hrst sušených květů dejte do jednoho litru vody, přibližně patnáct minut povařte a nechte vychladnout. Poté přeceďte, přelijte do lahve s rozprašovačem a aplikujte. Pokud máte čerstvou levanduli, učiňte stejný krok, ale použijte dvě hrsti květů. Poslední možností je stará a dobrá ověřená klasika. V případě, že nemáte ani jednu z výše zmíněných surovin, můžete využít 500 mililitrů dešťové vody, 2 lžíce octa a jednu čajovou lžičku mycího prostředku na nádobí. Rádi bychom ještě dodali, co máme již odzkoušeno, že česnekový výluh a tabákový odvar skvěle poslouží i na mravence, kteří žijí s mšicemi v jedné symbióze.

Mohlo by Vás zajímat

Brzdy
publikováno 15. 5. 2024 autor David Vanda

Automatický brzdový systém bude do roku 2029 povinnou výbavou všech aut v USA, hlásí tamní úřady

Český Brod
publikováno 18. 5. 2024 autor Petr Dostál

Tajemný a historický Český Brod – prozkoumejte katakomby i staré hradby

Mšice
publikováno 17. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Likvidujte mšice jako naše babičky: Účinný postřik, který si poradí se škůdci na rybízu i na sazenicích

zavřít reklamu
×
Reklama