Jak ochránit sazenice před mšicemi: Stačí následovat tyto jednoduché kroky

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 30.05.2023 05:00
mšice

Pokud pěstujete rajčata, papriky či okurky a jinou zeleninu, jistě víte, jak složité je zbavit se mšic. Z toho důvodu je preventivní opatření velice důležité.

Mšice bohužel patří k obávanému škůdci, který dokáže přímo zdevastovat úrodu krásných a zdravých sazenic. Ať už se jedná o okurky, papriky či rajčata, na všech si velice rádi pochutnají. Mšice však rostliny nepojídají, ale sají z nich mízu. Bohužel to však může dojít až tak daleko, že se listy sazenic začnou kroutit a pokud nezasáhneme včas, celé rostliny mohou uhynout. Zkuste tuto osvědčenou metodu, která preventivně působí proti nenasytným škůdcům. 

Mšice jsou na záhoně nezvanými hosty

Je bohužel známo, že se mšice množí snad rychlostí blesku. Věděli jste, že tento malý škůdce má za rok až 16 generací? Neuvěřitelné! Bohužel se však většinou stává, že si pár mšic na listech ani nevšimneme, protože jsou opravdu malé, ale za pár dní jsou jich snad stovky, a to už je vidíme velmi dobře. V takové situaci nám doslova začíná složitý boj o sazenice, proto bojujte preventivně.   

Jak ochránit sazenice před mšicemi

Preventivní postřik proti mšicím

Velmi účinný je postřik z česneku. Díky alicinu, který způsobuje specifickou vůni česneku, ochráníte sazenice před mšicemi dřív, než se na nich stihnout zabydlet. Na postřik si připravte padesát gramů česneku a dva litry vody. Česnek rozdrťte na co nejmenší kousky. Můžete ho také prolisovat či rozmixovat. Následně česnek nechte ve vodě po dobu tří dnů. Poté roztok přeceďte, nalijte do lahve s rozprašovačem a našplíchejte na sazenice. 

Prevence, ale i účinná zbraň

Tabákové listy neboli tabák z cigaret, je účinnou zbraní proti mšicím. A to jak preventivní, tak i při zasažení. Použít můžete také nedopalky od cigaret. Připravte si 100 gramů tabáku a jeden litr vody. Směs by se před použitím měla nechat přibližně jednu hodinu probublávat pod pokličkou. Určitě mějte zapnutý digestoř, neboť tento přípravek velmi zapáchá. Poté tekutinu nechte vychladit a aplikujte na rostliny.

Jak ochránit sazenice před mšicemi

Někteří zahrádkáři také doporučují nasypat k rostlinám takzvaný lógr, ale ten použijte s rozvahou. Je totiž vhodný především pro acidofilní rostliny. Co není příliš účinné, tak je šalvěj, rozmarýn či jiné aromatické bylinky vysázené kolem sazenic. Tu jsme již letos také vyzkoušeli, ale mšice si na ní přímo pochutnávaly.         

Mohlo by Vás zajímat

Kuchyň
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak odstranit mastnotu a mastný prach v kuchyni? S ověřenými triky to bude jednoduché a rychlé

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

Vaření
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd: Několik levných inspirací na celý pracovní týden

zavřít reklamu
×
Reklama