Jahodám po sklizni dopřejte správné hnojení a péči, abyste se příští rok těšili z bohaté úrody

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 24.07.2023 05:00
jahody

Sladké jahody máme rádi snad všichni. Pokud si je můžeme vypěstovat na své zahradě, nechat je dozrát na sluníčku, mají přímo dokonalou chuť. Jaké hnojivo jim dopřát po odplození?

Stejně jako jiné rostliny s plody, potřebují i jahody naši péči, aby zdravě rostly a bohatě plodily. U jahod je to však trochu jiné, protože patří k vytrvalým víceletým rostlinám. A právě z toho důvodu je vhodné, abychom jim po odplození dopřáli správnou péči a hnojivo, které zajistí bohatou úrodu v příštím roce. Dokonce ani nemusíte kupovat drahá hnojiva, bohatě si vystačíte se surovinou, kterou skrývá vaše lednice. 

Hnojivo, které jahodníkům prospěje

Hnojivo, které jahodníkům prospěje, budeme připravovat z droždí. Obsahuje totiž důležité živiny, které jsou pro ně prospěšné. Pokud nemáte čerstvé droždí, samozřejmě můžete použít sušené kvasnice. Obojí obsahuje vitamíny skupiny B, ale také fosfor, vápník, draslík, zinek, železo a další. Navíc droždí posiluje kořenový systém. A díky tomu se rostlina stává silnější a odolnější. Pokud máte již jahody sklizeny, je nejvyšší čas podpořit jejich rostliny. Krásně se zazelenají, zesílí a povyrostou. Získají sílu také na přezimování. 

Jak správně připravit hnojivo z droždí

Pokud jste již někdy připravovali hnojivo z droždí, jistě víte, že jeho příprava není nikterak finančně nákladná ani složitá. Dokonce hnojivo z droždí můžete používat pravidelně a finančně neohrozí váš rodinný rozpočet. Stačí rozmíchat dvě kostky droždí nebo jeden pytlík sušených kvasnic v jednom litru vody a nechat dva dny odstát. Nedoporučujeme přidávat cukr, neboť na záhon není vhodný. Cukr přidejte k řezaným květinám, ale ne k jahodám či k jiným rostlinám na zahradu. 

jahody

Po dvou dnech zřeďte připravené hnojivo s třemi litry dešťové vody a nalijte jej ke kořenům do předem zvlhčené půdy. A pokud máte možnost, přidejte sto gramů popela ze dřeva. Obsahuje minerální látky, které působí jako skvělá ochrana před škůdci.        

Péče o jahodníky

Než však jahody přihnojíte, měli byste jim dopřát péči. Pokud jste mezi rostliny umísťovali mulč, odstraňte jej a zlikvidujte. Zapomínat byste však neměli ani na odstranění starých listů a šlahounů. Pokud chcete jahodníky namnožit, vybírejte pouze výhonky ze zdravých rostlin. Více o množení jahodníku jsme pro vás připravili v minulém článku.

Mohlo by Vás zajímat

Borůvky
publikováno 2. 3. 2024 autor Nikola Klementová

Březnová péče o muchovník a kanadskou borůvku je zásadní pro bohatou sklizeň

Akvárium
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak odstranit vodní kámen ze skla akvária? Přesný postup krok za krokem

Tlustice
publikováno 1. 3. 2024 autor Nikola Klementová

Jak přesadit tlustici: Vhodný termín je již nyní, ale pozor na chyby, které ji zahubí

zavřít reklamu
×
Reklama