Hranaté skvrny na listech okurek: Co znamenají a jak úrodu chránit

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 07.08.2023 05:00
okurky

V případě, že jste si všimli hranatých skvrn na listech okurek, určitě jednejte téměř okamžitě, abyste nepřišli o část úrody. Oč se jedná a jak tomuto problému zabránit?

Že jste se ještě s takovým problémem na listech nesetkali? Nebo si nejste jisti, oč vlastně jde? Ve většině případů jde o plíseň okurkovou, kterou opravdu není radno podceňovat. Jenže jak s ní naložit, když už ji na listech máte? A co dělat pro to, aby se příště neobjevila? Máme pro vás velmi jednoduché řešení. 

Plíseň na listech okurek

Ta se právě projevuje zmíněnými hranatými skvrnami na listech. Bohužel však u skvrn tato zákeřná choroba nezůstává, protože po krátkém čase celý list zežloutne a uschne. Pokud se podíváte na spodní stranu listu, můžete vidět šedý povlak. Jak jistě všichni víme, plíseň miluje vlhké a teplé prostředí. A právě období, které aktuálně panuje, je pro vznik plísně ideální. Dále však také nutno dodat, že plíseň nenapadá jen listy, ale i ostatní části rostliny. Ta pak přestává vytvářet květy a usychá celá. 

přeslička

A to jistě žádný pěstitel nechce, protože do konce vegetační doby je ještě poměrně daleko, a tak je pochopitelné, že si chceme okurek užít co nejdéle. Abyste tomuto houbovému onemocnění předešli, bude vhodné, abyste skleník pravidelně větrali, rostliny zalévali ke kořenům, nikoli na list. Využít můžete chemické či domácí postřiky, které působí jako skvělá prevence. Také je vhodné vybírat odrůdy, které jsou odolné vůči plísním.  

Jak rostliny okurek vyléčit

Nezapomínejte, že se plíseň neobjevuje pouze ve skleníku, ale také venku. Z toho důvodu bude nejlepší, když okurky budete bránit preventivně, a ne jen tehdy, když je plíseň napadne. Nejvhodnější doba pro ochranu začíná již v červenci. K ochraně můžete použít chemické, ale také domácí postřiky. Ty se doporučuje aplikovat preventivně v desetidenních intervalech. Pokud se vám však plíseň na listech objevila, postřik aplikujte co pět dní. 

Hranaté skvrny na listech okurek: Co znamenají a jak úrodu chránit

Postřik, na který nedáme dopustit, budeme připravovat z česneku a přesličky. Stačí jedna palice česneku a tři hrsti čerstvé přesličky. Česnek oloupejte a rozdrťte. Poté ho vložte do dvou litrů vody a odložte stranou. Přesličku přelijte jedním litrem vroucí vody a také ji odložte. Obě suroviny nechte macerovat do druhého dne a poté přeceďte přes gázu, nalijte dohromady a přidejte dva litry dešťové vody. Nyní je postřik připravený k aplikaci na rostliny.   

Mohlo by Vás zajímat

Bramborová polévka
publikováno 21. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Připravte si poctivou bramboračku, která voní česnekem, zahřeje a pochutnáte si

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

Vaření
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd: Několik levných inspirací na celý pracovní týden

zavřít reklamu
×
Reklama