Červencová ochrana okurek před plísněmi a škůdci, která zajistí velkou úrodu

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 11.07.2023 05:00
okurky

Rostliny okurek už jsou krásně vzrostlé a tu a tam se objeví nějaká šťavnatá okurka, na které jste si již možná pochutnali. Abyste sklidili co nejvíce plodů, bude potřeba rostliny udržet bez chorob a plísní.

Tento krok je však velice důležitý, protože nejen plísně, ale také různí škůdci dokáží okurkové rostliny nemilosrdně zničit. Pokud máte okurky zdravé, neváhejte aplikovat preventivní postřik. Nemusíte však nutně používat chemické prostředky. Bohatě stačí ty, které si připravíte z domácích surovin. Rádi vám prozradíme recept na účinné postřiky, které lze aplikovat jako prevenci, ale také v době, kdy se na okurkách objeví plísně, mšice, molice či jiné choroby.

Pomohou domácí postřiky

Všem je jistě jasné, že bojovat proti škůdcům a plísním musíme již od samého začátku, tedy od vysazení sazenic na záhon. Na druhou stranu, právě nyní nadešel čas, kdy rostliny okurek musíte bránit nejvíce, abyste sklidili bohatou úrodu. Proti plísním existuje celá řada chemických postřiků. I když se jedná o účinné pomocníky, je třeba počítat s tím, že po aplikaci nesmíte plody alespoň čtrnáct dnů jíst. Zdalipak po ochranné lhůtě plody chemii neobsahují, nelze s přesností tvrdit. Domácí postřiky jsou také účinné. Je však potřeba počítat s tím, že je musíte aplikovat vícekrát. Jaký postřik proti plísni a škůdcům funguje nejlépe?

česnek

Postřik na okurky

Ze všeho nejdříve, než začnete míchat postřik, doporučujeme, abyste veškeré listy, které jsou napadeny škůdci či plísní, nekompromisně ostříhali a vyhodili. Určitě je neházejte na kompost, ale nejlépe je spalte. Dále pak namíchejte postřik, který se skládá z kypřicího prášku a vody. Stačí tři čajové lžičky prášku do pečiva, tři litry vody a jedna čajová lžička rostlinného oleje. Aplikujte jednou za tři dny, a to do vymizení příznaků.

cibule

Vhodnou pomoc také zajistí česnek a cibulové slupky. Stačí hrst slupek povařit v půl litru vody. Jakmile tekutina vychladne nadrťte do ní pět stroužků česneku a nechte macerovat do druhého dne. Poté smíchejte s třemi litry dešťové vody a aplikujte na rostliny. Použít můžete také chytrou houbu. Tu lze koupit v zahradnictví nebo na internetu. Je však potřeba upozornit, abyste veškeré postřiky aplikovali ihned při prvních projevech.

Mohlo by Vás zajímat

Zámek Jezeří
publikováno 12. 5. 2024 autor Petr Dostál

Zámek Jezeří: Na rozhraní dvou světů

Jahody
publikováno 12. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Proč jahodám reznou listy? Jak jahodníky zachránit a dočkat se bohaté úrody?

Pokojové rostliny
publikováno 11. 5. 2024 autor Petra Seibertová

4 krásné stínomilné pokojové rostliny, které přináší štěstí a mnoho toho vydrží. Máte je doma?

zavřít reklamu
×
Reklama