Neodkladné práce na zahradě nepočkají: Myslete na sklizeň, semena a na další činnosti

fotografie autora Petr Dostál publikováno 30.08.2023 06:30
zahrada

Práce na zahradě je vždy dost, a to celý rok. Jeden by si řekl, že sklidí zeleninu, ovoce a má vystaráno, ale naopak. Na co byste měli myslet?

Konec srpna a první polovina září je na zahradě období, kdy je nejvíce práce z celého roku. Je to nejen sklizeň letošní úrody ovoce a zeleniny, ale také spousta činností, které nesnesou odkladu, jako je péče o zimní druhy zeleniny, sběr semen letniček a dvouletek, průběžný úklid napadaného listí, péče o půdu po sklizni a dále. S provedením těchto činností není dobré otálet, raději se do nich pusťte hned.

Sklízíme ovoce a zeleninu

Sklízejte průběžně úrodu rajčat a paprik, květáku a dalších druhů zeleniny, které jste během roku na zahradě vypěstovali. Na ovocných stromech právě dozrává úroda jablek, hrušek a švestek. Sklízejte opatrně, aby nedošlo k potlučení. Posbírané ovoce ukládejte do bedýnek na chladném místě, nejlépe však tam, kde je 10 °C. Průběžně také sklízejte ostružiny pro konzum i další zpracování.

Sběr semen letniček a dvouletek

Nezapomeňte v tomto období pravidelně sbírat semena letniček, jako jsou například astry, hledíky, lichořeřišnice, cínie, kosmosy, nocenky, měsíček lékařský nebo krásnoočko. I když je tato činnost poměrně zdlouhavá, získáte tak kvalitní sadbu určenou pro výsev v příštím roce. Zároveň tak ušetříte mnoho peněz za semena ze zahradnictví. V tomto období sbírejte semena kvetoucím trvalkám, jako jsou rudbekie, řebříčky nebo šanty kočičí. Ukládejte je do připravených sklenic nebo nádob, označte a uložte na chladnější temné místo.

lichořeřišnice

Spadené listí a péče o trávník

I když je v tuto dobu na zahradě spousta práce, je třeba si udělat čas na hrabání listí. Zajistíte tak, aby nedošlo k následnému zahnívání trávníku a vytváření plísní. Nezapomeňte ani na pravidelnou údržbu trávníku – sekání, provzdušnění a přihnojení hnojivy s žádným nebo nízkým obsahem dusíku, ale vyšším podílem draslíku a fosforu.

Péče o zimní zeleninu

Věnujte dostatečnou péči zimním druhům zeleniny, jako jsou pór a různé druhy kapusty. Zajistíte si tak vysoký výnos během celé zimy. Zeleninu průběžně okopávejte, přihrnujte hlínu k pórku, aby vybělená část byla co nejdelší, v případě potřeby zalévejte. Přihnojení slepičinci jednou za 14 dní podpoří budoucí úrodu.

narcisy

Jarní cibuloviny by měly zamířit do země

Toto období je také vhodné pro výsadbu jarních cibulovin – narcisů, modřenců, tulipánů, ladoněk, řebčíků královských i kostkovaných nebo třeba hyacintů. Vysazujte do prokypřené půdy dostatečně hluboko, aby nedošlo k vymrznutí. Místa, kde cibuloviny vysazujete, označte, aby jste je při rytí půdy na podzim nepoškodili.

Mohlo by Vás zajímat

Jahody
publikováno 12. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Proč jahodám reznou listy? Jak jahodníky zachránit a dočkat se bohaté úrody?

Volvo EX90
publikováno 16. 5. 2024 autor David Vanda

Jako David a Goliáš. Volvo provedlo unikátní nárazovou zkoušku

Sazenice
publikováno 10. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Nejlepší hnojivo na sazenice rajčat, paprik a okurek, které zajistí úrodu na rozdávání

zavřít reklamu
×
Reklama