Neodkladné práce na zahradě nepočkají: Myslete na sklizeň, semena a na další činnosti

autor Petr Dostál publikováno 30.08.2023 06:30
zahrada

Práce na zahradě je vždy dost, a to celý rok. Jeden by si řekl, že sklidí zeleninu, ovoce a má vystaráno, ale naopak. Na co byste měli myslet?

Konec srpna a první polovina září je na zahradě období, kdy je nejvíce práce z celého roku. Je to nejen sklizeň letošní úrody ovoce a zeleniny, ale také spousta činností, které nesnesou odkladu, jako je péče o zimní druhy zeleniny, sběr semen letniček a dvouletek, průběžný úklid napadaného listí, péče o půdu po sklizni a dále. S provedením těchto činností není dobré otálet, raději se do nich pusťte hned.

Sklízíme ovoce a zeleninu

Sklízejte průběžně úrodu rajčat a paprik, květáku a dalších druhů zeleniny, které jste během roku na zahradě vypěstovali. Na ovocných stromech právě dozrává úroda jablek, hrušek a švestek. Sklízejte opatrně, aby nedošlo k potlučení. Posbírané ovoce ukládejte do bedýnek na chladném místě, nejlépe však tam, kde je 10 °C. Průběžně také sklízejte ostružiny pro konzum i další zpracování.

Sběr semen letniček a dvouletek

Nezapomeňte v tomto období pravidelně sbírat semena letniček, jako jsou například astry, hledíky, lichořeřišnice, cínie, kosmosy, nocenky, měsíček lékařský nebo krásnoočko. I když je tato činnost poměrně zdlouhavá, získáte tak kvalitní sadbu určenou pro výsev v příštím roce. Zároveň tak ušetříte mnoho peněz za semena ze zahradnictví. V tomto období sbírejte semena kvetoucím trvalkám, jako jsou rudbekie, řebříčky nebo šanty kočičí. Ukládejte je do připravených sklenic nebo nádob, označte a uložte na chladnější temné místo.

lichořeřišnice

Spadené listí a péče o trávník

I když je v tuto dobu na zahradě spousta práce, je třeba si udělat čas na hrabání listí. Zajistíte tak, aby nedošlo k následnému zahnívání trávníku a vytváření plísní. Nezapomeňte ani na pravidelnou údržbu trávníku – sekání, provzdušnění a přihnojení hnojivy s žádným nebo nízkým obsahem dusíku, ale vyšším podílem draslíku a fosforu.

Péče o zimní zeleninu

Věnujte dostatečnou péči zimním druhům zeleniny, jako jsou pór a různé druhy kapusty. Zajistíte si tak vysoký výnos během celé zimy. Zeleninu průběžně okopávejte, přihrnujte hlínu k pórku, aby vybělená část byla co nejdelší, v případě potřeby zalévejte. Přihnojení slepičinci jednou za 14 dní podpoří budoucí úrodu.

narcisy

Jarní cibuloviny by měly zamířit do země

Toto období je také vhodné pro výsadbu jarních cibulovin – narcisů, modřenců, tulipánů, ladoněk, řebčíků královských i kostkovaných nebo třeba hyacintů. Vysazujte do prokypřené půdy dostatečně hluboko, aby nedošlo k vymrznutí. Místa, kde cibuloviny vysazujete, označte, aby jste je při rytí půdy na podzim nepoškodili.

Mohlo by Vás zajímat

Algarve
publikováno 16. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Kam v zimě za sluníčkem a teplem? Algarve jasná volba

Vistárie
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

zavřít reklamu
×
Reklama