Podzimní množení muškátů má význam: Jak na to, aby na jaře bujně kvetly

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 18.10.2023 07:00
muškáty

Muškátů není nikdy dost. Pokud chcete příští rok ušetřit za nové sazenice, letos si je jednoduše namnožte. Jedná se o velmi jednoduchou metodu, jak získat více rostlin.

Množení pelargonií není nikterak složité, naopak. Jedná se o velmi jednoduchý krok, který zajistí více rostlinek a radost v letním období. A nejen to, pokud se o ně budete dobře starat, bohatě pokvetou a zkrášlí okolí vašeho domu. Ať už terasu, parapet či balkon, bohatě kvetoucí muškáty jsou jednoduše překrásné. Jak tedy na správné a efektivní množení? Ještě nutno dodat, že k podzimnímu množení jsou ideální muškáty převislé a vzpřímené. Jdeme tedy na to.

Výběr vhodné části rostliny k množení

Každému z nás je jistě jasné, že množení provádíme pouze z těch rostlin, které jsou zdravé a bez škůdců. Pokud jsou muškáty napadeny škůdci, raději je vyhoďte. Řízky by také měly být tuhé, jasně zelené a celkově silné, aby nepodléhaly hnilobě. Pokud jste rostliny přes sezonu řádně hnojili, zajisté vyberete takovou větvičku, která se jisto jistě ujme. Předtím, než ji odříznete, nezapomeňte vydezinfikovat nůžky. Před řízkováním rostliny zalijeme.

Muškáty

Řízek, který se ujme

Vždy je potřeba uříznout větvičku, která bude alespoň patnáct centimetru dlouhá. Musí mít alespoň dvě patra olistnění. Větvičce odstraňte spodní listy, které by přicházely do styku s vodou nebo zeminou. Vhodné také bude, když šikmo seříznutou část namočíte do stimulátoru růstu. Rostlinku můžete nechat zakořenit ve vodě, ale lze ji také rovnou zasadit do substrátu pro množení, a to do většího květináčku, který má průměr alespoň deset centimetrů. Zasaďte k sobě klidně i tři řízky. V případě, že nechcete kupovat speciální substrát, lze jej doma namíchat. A to tak, že smícháte zahradnický substrát s trochou písku a rašeliny.

Zemina by měla být dokonale propustná, aby řízky nezahnívaly. Po přibližně měsíci budou mít rostlinky dostatečný kořenový systém. Je tedy vhodné je nechat na místě, kde sice bude chladněji, to znamená alespoň 18 až 20 °C, ale zároveň by zde mělo být i světlo, ne však přímé slunce. Než rostliny zakoření, zaléváme mírně z horní části. Po zakořenění zaléváme do podmisky. Malé řízky odneste k těm ostatním přezimujícím. Více o zazimování muškátů jsme psali v minulém článku, kde je také zmínka o zálivce a tak dále.

Mohlo by Vás zajímat

Kompostér
publikováno 10. 5. 2024 autor Jan Nováček

Co se zeleným odpadem ze zahrady? Vyrobte si levně kompostér z palet

Dostihy
publikováno 10. 5. 2024 autor Petr Dostál

Koňské dostihy nebo ochutnávka ve sklípku. Neděle bude plná akcí a kultury

Mšice
publikováno 13. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Domácí postřik na mšice, který ochrání vaši budoucí úrodu

zavřít reklamu
×
Reklama