Knoflíková kapradina: Jak ji pěstovat, aby zdobila domácnost?

fotografie autora Petr Dostál publikováno 19.02.2024 07:00
Knoflíková kapradina

Knoflíková kapradina je jedna z nejkrásnějších pokojových rostlin. Tato rostlina vydrží stále zelená a oživí jakýkoliv ponurý kout nebo koupelnu v každém domě či bytě.

Knoflíková kapradina má jemné, kulaté lístky, které jí dodají netradiční a zajímavý vzhled. Tato kapradina k nám přišla z Nového Zélandu a každý domov obohatí svými velmi decentními lístky. Je vhodná téměř do jakéhokoliv interiéru. Péči o knoflíkovou kapradinu s přehledem zvládne každý začátečník.

Jak pěstovat knoflíkovou kapradinu

Knoflíková kapradina přežije i v interiérech, ve kterých se jiným rostlinám nedaří. Nakombinujte ji s jinými stálozelenými rostlinami a vytvořte si doma dokonalou lesní atmosféru. Knoflíkové kapradině velmi svědčí rozptýlené světlo nebo polostín. Rostlina je citlivá na změny teplot. Ideální teplota, ve které se jí daří je mezi 15 až 25 °C. Nemá ráda přemokření. Stačí jí jen skromná zálivka. Má ráda stálou vlhkost. Proto zalévejte menším množstvím vody a častěji.

Chraňte citlivé listy knoflíkové kapradiny

Knoflíková kapradina má velice křehké listy. Proto je vhodné, aby byla na místě, kde se jí nebude nikdo dotýkat. Listy tak mohou velmi rychle opadat. A jakou zvolit pro knoflíkovou kapradinu zeminu? Vyhovuje jí spíš kyselá a lehká půda. Můžete si pořídit zeminu, která je určena přímo pro kapradiny. Nezapomeňte ani na hnojivo pro pokojové rostliny. Přihnojujte ji od jara až do podzimu, a to každé tři týdny. Pokud máte v bytě přes zimu více než 18 °C, kapradinu pravidelně roste pomocí rozprašovače.

Knoflíková kapradina

Jak rozmnožovat knoflíkovou kapradinu

Když se rostlině na spodní straně listů objeví hnědá skvrnka, ke schopna se rozmnožovat. Množí se výtrusy. Rozmnožit ji lze vegetativně, tedy dělením vyzrálých výhonů. Knoflíkovou kapradinu přesazujte každý rok a nezapomeňte na drenáž, kterou umístěte na dno květináče. Použít můžete například kamínky.

Pozor na škůdce a choroby knoflíkové kapradiny

Pokud se na rubu listu objeví pravidelné hnědé tečky nebo čárky, příčinou je puklice. Jestliže vám začnou žloutnout, hnědnout a opadávat listy, příčinou je příliš suchý vzduch. Přesuňte rostlinu z blízkosti radiátorů. V případě, kdy vám zblednou listy, které zároveň velmi pomalu rostou, má kapradina pravděpodobně málo živin. Začněte ji více hnojit.

Mohlo by Vás zajímat

Plitvická jezera
publikováno 16. 5. 2024 autor Petr Dostál

Plitvická jezera: Kdy se do Národního parku vydat bez davů turistů a několik dalších užitečných tipů

Okurky
publikováno 18. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Při pěstování okurek je zásadní vyhnout se chybám, které ničí úrodu

Včely
publikováno 12. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Medonosný hmyz zajišťuje bohatou úrodu. Takto ho udržíte na své zahradě

zavřít reklamu
×
Reklama